Симеон Дянков: Правителството трябва да е по-щедро от 60/40, във Франция е 90/10
Бившият финансов министър Симеон Дянков заяви, че икономическите мерки в България са били достатъчно бързо въведени, но те търпят развитие и правителството трябва да е по-щедро. Той коментира пред БТВ ситуацията с COVID-19 от центъра на заразата – САЩ.
„Вече 6-та седмица сме заключени, излизаме само за лекарства и храни. Липсват ми пътуванията и срещата с приятели”, каза Дянков. Според него няма държава, която да се справя блестящо, като това е кризата на търсенето и на предлагането. Той даде пример, че в САЩ вече се е приел 5-ти пакет с мерки за справяне с кризата, като Щатите действат по-бързо и адекватно от Европа.
„Изненадващо е, че Меркел и Макрон са на едно мнение, но не се получи този път заради малките държави, които спряха решението за общи икономически мерки”, каза финансистът.
Относно колко ще продължи кризата Дянков заяви, че никой не знае колко далеч сме от ваксината и дали няма да има втора вълна. Лошата новина е, че първата ваксина в САЩ се е провалила.
„Програмите 60/40 и грантовата система за малкия бизнес работи, но следващата стъпка трябва да е за домакинствата. Това, което се вижда в Европа е, че увеличиха ставките - някъде са 80/20, а във Франция вече е 90/10. Това не е просто стъпка за запазване на работните места, а за запазването на доходите на домакинствата. Системата трябва да ни е по-щедра”, каза Дянков. Той каза, че трябва да забравим за нормален туристически сезон. Той цитира изказване на Луфтханза, според които нормалните полети ще отворят октомври- ноември.
„В туризма е едни от групите, които не са обхванати от 60/40, трябва да се мисли за самите работници. Виждаме, че нещата се фокусират върху бизнеса на първо ниво, а други сектори, важни за България са на заден план. Например заводите за авточасти около Пловдив, Пазарджик, Разград. Те няма да работят в пълен капацитет в следващите месеци”, каза Дянков. Според него икономическия спад в България може да стигне до 10%.