Различните млади, които намериха място в сърцата ни
Те са млади, магнетични и най-важното - различни! Пазители са на българското и се гордеят със своите корени. Изпълнени са с хъс и вдъхновение, а благодарение на своята упоритост и труд успяват да сбъднат мечтите са. Тези личности са хора, които предизвикват чувство за гордост не само у своите близки и приятели, но и у хиляди наши сънародници.
Различните млади са хората, които успяват да докоснат душите на хората и да се настаняват трайно в сърцата им. Да, те са доказателство, че цитатът "Когато си намериш скъпоценно камъче в пълен с измет свят, трябва да си го пазиш!" е повече от верен.
Всички тези представители на младото поколение, които ще ви припомним в следващите редове, са пример за талантливи и амбициозни българи, носещи положителен заряд в себе си, който предават на всички около тях.
Мънистата на Родопите: Сестрите Аника и Каролина Романови от село Старцево
Те са две обаятелни българки - горди като планината и поели тайните на вековете. Това са сестрите Аника и Каролина Романови, които често биват наричани диамантите на Родопите, а празникът без тях не е празник. Магнетичното им излъчване привлича редица художници, които пресъздават образите им в свои картини. Родопчанките са на 20 и 21-годишна възраст и родом са от с. Старцево, община Златоград. Имат си и брат, който е по-малък от тях - на 16 години. Родът на майка им е много стар. Дядо им Роман е роден през 1871 г., преди Освобождението. Момичетата пазят и носят стари, автентични носии за делник и празник. В село Старцево дрехите за сватба са от коприна и извезани със сребро.
Те са закърмени с родопската песен, през целия си живот взимат участие по концерти и фестивали с Фолклорните самодейки състави от родното им село, а тази година бяха сред най "одумваните" и атрактивни гости на Роженския събор, където спечелиха 1-во място за автентична носия. Впечатляват с невероятно дълги истински коси, украсени със сребро. Повече от 14 часа отнема на лелите им да ги сплетат.
Атина Трайкова - "мъжкото момиче" в униформа с вродена чаровност
Тя е на 20 години и родом е от град Берковица. Завършила е Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан“ в град Монтана, където е изучавала английски и руски език. Името й е Атина Трайкова - бъдещата жена офицер, при която още от малка между барбитата и принцесите, място винаги намирали малките войничета и танковете. Патриотичната песен "Вятър ечи, Балкан стене" на Добри Чинтулов е сред любимите на младата дама, която описва себе си като човек, който цени традициите и обича родното. Харесва поезията, както и рециталите, изпълнени с чувство и патос.
Г-ца Трайкова е курсантка в Национален военен университет „Васил Левски“, град Велико Търново и се чувства горда с избора си.
И като заговорихме за "мъжки момичета", продължаваме с...
Вероника Стефанова - най-младата тираджийка у нас
Вероника Стефанова от Пловдив работи една все още нестандартна за жени в България професия. Момичето е най-младата тираджийка у нас и тотално разби клишето, че трябва да си мъж, за да си зад волана на тежкотоварен автомобил. Причината, бензинът в кръвта на Вероника да се запали, е мъжът на сърцето й и отскоро неин годеник Петър, който е ученическата й любов, а погледите им за първи път се срещат, когато са в 5-ти клас. С течение на времето приятелството прераства в любов. Година и половина тя пътува с Петър в чужбина - Италия, Германия, Белгия. След това решава да изкара шофьорски курс за тежкотоварни автомобили и на 8 октомври е назначена официално на работа в транспортна фирма.
Николая Никова - една от най-красивите родопчанки и солист на 100-те каба гайди
25-годишната Николая Никова е солист е на 100-те каба гайди и родом е от село Момчиловци, Смолянско. Родопчанката е завършила „Лесотехнически университет” , умее да свири на гайда, красива е и люби, тачи и милее всичко българско и родно. Тя е едно момиче, което стои далеч от материалното и от наложените клишета. За нея най-важно е близките й да са здрави, а щом се събуди да усеща полъха от чистия въздух на Родопите, да яде истинска храна и да пие чиста вода. Николая носи и короната от конкурса „Мис Родопи”, а журито впечатлява със своите прабългарски черти, дълга кестенява коса и перфектни мерки. След победата заминава за Китай, където представя българското кисело мляко от Момчиловци, на което е лице.
Рая Максимова - най-красивата кукерка
С участието си във фестивала за маскарадни игри "Сурва 2019", Рая Максимова предизвика възхищението на хиляди българи, а снимките й в кукерски костюм буквално взривиха социалните мрежи. Перничанката бе обявена за най-красивото лице на фестивала!
Още от малка тя отчита присъствие на маскарадните игри - вече повече от 10 години. Човекът, зародил емоцията в нея е дядо й, който я мотивира. Кукерският костюмът, който носи, също е негово дело. Изработен е от агнешка кожа, опинците от свинска, а маската от животински кожи, рога и дървен материал. Тежи около 23/25 килограма.
Александър Мандажиев - мениджър в Лондон и майстор на гайдата
Приятелите му го описват като отговорен за бъдещето си, винаги усмихнат и зареден с положителна енергия, която предава на всички около себе си. Музикант по душа, той е определян за душата на компанията. Талантливият Александър Мандажиев завършва НУФИ „Широка Лъка” и АМТИИ в град Пловдив със специалност изпълнителско изкуство - гайда. Той умее и да пее много добре, а негов „специалитет” са народните и сръбски песни. Живота го отвежда в Англия, където в момента учи и едновременно с това работи в една от най-големите световни банки. Граници за неговия талант и стремеж към развитие – няма. Доказателство за това е участието му във филм, който заснемат заедно с други българи в Англия съвсем наскоро.
Иван Миронов - деветокласникът, който шие сам носийте си
Той е само в 9 клас, но любовта му към фолклора става неизменна част от неговия живот и ежедневие. Неговото име е Иван Миронов от град Павликени, а нещото, което го прави различен от всички останали е любимото му хоби, а именно да веза и шие изцяло на ръка фолклорни носии. Младежът вече си е изработил своя хайдушка носия, която носи с гордост. Направата й му отнема около година време. Фолклорният костюм се състои от риза, потури, красив и богато украсен чепкен и калпак. За направата им Иван използва естествени материи, като памук, вълна, коприна, съшити с памучен конец. Красивите гайтани също са оригинални и са изплетени по стара технология на 200-годишни станове. Докато работи върху тях, Иван Миронов се вдъхновява от старите филми като “Капитан Петко войвода”, “Записки по българските въстания”, “Под игото”, “Шибил” и др.
Стефан Апостолов - пловдивчанинът, създал филма за България
След дългогодишен труд, пловдивчанинът Стефан Апостолов завърши и успя да представи по света и у нас своя филм за България. Премиерата му бе на Римския стадион в Пловдив, където стотици минувачи затаиха дъх, гледайки прожекцията на късометражния филм, озвучен от Васил Михайлов, познат в България с образа си на Капитан Петко войвода. Голямата вечер той описа като сбъдната мечта, която несъмнено ще помни до края на дните си. С ръка на сърце, той отправи своите благодарности към любимата си баба, която навила цели 500 сърми за една от сцените към филма. „Сцената със спортистите може би беше най-мотивиращата сцена за американците" - разказа пред Trafficnews Стефан Апостолов.
"Специалистите му се изсмяха когато заяви, че ще заснеме Холивудска продукция в България с по-малко от $30,000, но след края на филма смехът им секна и се редяха на опашка, за да му стиснат ръката!" - споделяха негови приятели.
Битката при Шипка, образът на Васил Левски, гладиаторски битки на Античния театър, Седемте рилски езера, кукери, нестинарки и розобер бяха само част от сцените, които накараха публиката да настръхне, а в очите на немалка част от хората дори се забелязваха сълзи.