Разкриват два пункта за антигенни тестове на Главната

  • от Добринка Димова
  • 22:35, 01.11.2021

Два пункта за антигенни тестове срещу COVID-19 ще бъдат изградени на Главната. Единият ще бъде разположен на пл. “Стефан Стамболов”, а другият - в кв. “Капана”. Помещенията ще бъдат осигурени от Общината. Мобилните лаборатории ще работят с тестовете, които са предоставени от държавата. Пловдивчани ще заплащат пробовземането. Идеята е на общинския съветник Йордан Иванов, който е разговарял с директора на дирекция „Здравеопазване” д-р Калин Калинов. Неговото предложение е част от разходите да се поемат от общинския бюджет, така че сумата, която хората да доплащат, да е под 10 лева.

„Възможно е това да стане от общинския бюджет, възможно е и хората да си плащат. Въпрос на управленско решение. Но най-важното е тези пунктове да бъдат разкрити възможно най-скоро, защото това е мярка, насочена към подкрепа на бизнеса, културни институции и др.”, посочва във Фейсбук страницата си Иванов.

Предложението му е пунктовете в дните от неделя до четвъртък да работят от 10:30 до 20:30 ч, а в петък и събота - от 10:30 до 22:30 ч.

Най-големият проблем за реализиране на идеята обаче е осигуряването на персонал.

„Идеята е добра. Антигенните тестове в момента са необходими дори да влезеш в един магазин, в мол, в учреждение”, посочи пред TrafficNews д-р Калин Калинов. Той припомни, че някои медицински центрове и лаборатории вече изнесоха пунктове. В комплекс "7 points" например има мобилна лаборатория, която работи повече от седмица. Тестовете там дори са безплатни за клиентите на заведенията в комплекса.

„Още днес ще говорим с кмета Здравко Димитров. Ще му предложа да запазим два от павилионите, които в момента се използват за предизборната кампания. След изборите единият да остане на Главната, другият да го преместим в Капана. Те могат да продължат да действат до пролетта. Защото съм убеден, че февруари-март ще има още една вълна”, каза д-р Калинов.

Той е на мнение, че тези пунктове могат да се използват за тестване, но не и за имунизации. Причината е, че все пак поставянето на ваксина не е толкова безобидна манипулация и е добре тя да се извършва в лечебно заведение. Ваксинираният трябва да остане 10-15 минути под наблюдение и ако му прилошее, да му се окаже лекарска помощ.  

„Имаме осем общински имунизационни центъра, плюс частните и РЗИ, които не работят на пълен капацитет. Всички граждани знаят къде се намират. А и още нещо – колегите са много уморени. И да изнесем два павилиона, те няма да ваксинират. Там ваксинират лекар, сестра, и трябва да създадем необходимите условия. Тези условия ги има в лечебните заведения”, допълни д-р Калинов.