Промененият Пловдив през последния век (Фотогалерия)
Пловдив - древен и вечен, град на над 7 000 години. Във времето градът на седемте тепета е променил визията си многократно. Бил е столица, претърпял е земетресения, преживял е войни.
Преди 130 години, когато градът отстъпва на София правото да бъде столица, губи възможността да бъде центърът на икономическите и политическите процеси в страната, но печели привилегията да не нараства изкуствено и да се усеща атмосферата на типичния пловдивски айляк.
Ето няколко фотоса, които с помощта на socbg.com, показват промяната на Пловдив през последния век.
Международният панаир в Пловдив е главният изложбен център на България. Началото е поставено през август 1892 г., когато се открива Първото българско земеделско-промишлено изложение. Целта му е да стимулира прохождащата българска индустрия и селско стопанство, да създаде международни контакти на българските производители, да покаже на населението към какво трябва да се стреми. Снимката е от 1960 година. Фотосите по-долу показва Ретро Пловдивъ.
"Почетен ескорт на цар Борис, от 9 ти полк - при посещението му в Католическата църква в Пловдив около 1940 г.", разказва читателка, която е разпознала баща си на снимката.
Тук виждаме интересни кадри от сегашните “Пеещи фонтани”. Тогава хората са имали възможност се повозят на водни колела и лодки с гребла.
Снимка на част от Пловдив
Центърът на Пловдив също е коренно различен от този, който познаваме в наши дни.
През 1950 година, джумаята в Пловдив е била съвсем различна. По главната улица са минавал градски транспорт.
Фонтанът пред Общината.
Пловдив от птичи поглед
Тук виждаме моста на Панаира и хотел Марица през слънчев пролетен ден
Тримонциум през 60-те години на 20 век.
Kоментари
Пловдив е много красив и стар град. С тепетата, стария театер , река Марица, Панайра .Хубава атмосфера,типична за този стар град.