Презареди Съединението
Комитет „Родолюбие” изигра възстановка на Съединението на площада пред Военния клуб в Пловдив тази вечер. Пресъздадени бяха събитията от 6 септември 1885 г., когато се извършва фактическото обединение на Княжество България и Източна Румелия. Двете половини на българската държава са несправедливо разделени от Великите сили на Берлинския конгрес през лятото на 1878 г.
Съединението е координирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК). То започва бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември, одобрен от българския княз Александър I и ръководен от майор Данаил Николаев.
Рано сутринта в конакът е обграден от войници четници и генерал-губернаторът Гаврил Кръстевич е арестуван по халат. Той посреща нападателите с думите: „И аз съм българин, момчета”. Т.нар. Алеко паша се предава на дошлите да го арестуват Захарий Стоянов и Продан Тишков, известен като Чардафон Велики. От балкона на конака тържествено е обявено Съединението.
Кръстевич е изпратен на подигравателно шествие с файтон из Пловдив, придружаван от годеницата на Чардафон – Недялка Шилева, облечена в четническа униформа и с гола сабя в ръка. Накрая е заточен в най-хубавата къща в Голямо Конаре. Чардафон нарежда да му занесат за разтуха табла за игра.
По същото време княз Александър се намира в летния си дворец в Евксиноград край Варна. След като получава телеграма, че Съединението е провъзгласено, той тръгва за Пловдив. Спира във Велико Търново, където на 8 септември го чакат премиерът Петко Каравелов и председателят на Народното събрание Стефан Стамболов.
В тяхно присъствие князът произнася манифеста, с който признава Съединението. На следващия ден монархът влиза в Пловдив, възторжено посрещнат от местните жители. След Съединението Чардафон се жени за Делка и кръщава дъщеря им Свобода Чардафонова.
Бунтовниците пукаха щедро на площада
Хлапетата не на шега се уплашиха от гърмежите
Започва превземането на конака на генерал-губернатора
Въстаниците обявяват Съединението от балкона
Гаврил Кръстевич предава сабята си на Захарий Стоянов и Чардафон Велики
Кръшни моми се хванаха на празничното хоро
Мъжете не можеха да се нарадват на старинните си униформи, пушкала и саби
Пъстрите носии вдигнаха градуса на настроението
Гайдарски оркестър „Родопчани” се включи в решителен момент
Възстановките на минали събития с оригинални костюми набират популярност в Пловдив
Участниците силно се вживяха в ролите си
Подигравателната разходка с файтон потегля от площада
Шествието премина по главната улица на Пловдив