Преобразяват река Марица с мащабен проект (Фотогалерия)
от Виктория Петрова
Обществено обсъждане по един от най-големите проекти на Пловдив - този за Укрепване и социализиране на река Марица, ще се проведе идния месец.
Пловдивчани могат да се присъеднят към дебатите, които ще се посветени на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда и приложенията към него по повод инвестиционното предложение за „Укрепване и социализация на речното корито на р. Марица в границите на гр. Пловдив в участъка от пътния възел на околовръстен път до изградения шлюз в източния край на гр. Пловдив“.
Над 18 месеца е отнело на експертите за изготвяне на ОВОС-а, като той най-сетне е качен в сайта на РИОСВ-Пловдив, за да може гражданите да се запознаят с него. В документа са включени детайлни подробности за цялото инвестиционно намерение на Община Пловдив, както и заключенията за възможните рискове при предвидените реконструкции на коритото на река Марица и прилежащите брегове в участъка от близо 5 километра.
Припомняме, че граските власти представиха като основна цел на проекта да се подобри привлекателността на река Марица и зоните около нея чрез създаване на система от пешеходни пространства с обща визия. Така дейностите предвиждат модифициране на речното корито /едва 50 метра от общо 140 метра ширина на коритото ще бъдат пълни с вода/, рехабилитация на съществуващите оградни брегозащитни стени и изграждане на централно кюне за провеждане на ниските води.
Така нареченото социализиране ще включва обособяването на велоалеи и пешеходни алеи, както и пешеходни подходи. В проекта е включен и нов пешеходен и веломост между Гребната база и „Марица Гарднънс”. Той трябва да бъде свързан с велоалеите, които ще бъдат направени по поречието на реката.
В идейния проект на „Проджект планинг енд инвестмънт“ са заложени уширения на алейната мрежа, които позволяват доближаване до коритото на реката. Предвижда се изграждането на детски площадки и зони за стрийт фитнес, както и кътове за отдих с пейки. Предложеният вариант се обогатява, като се прибавят нови уширения на проектните алеи, зони за плажуване и плажни спортове със съответните съоръжения, изграждат се връзки посредством алеи между съществуващите стълбищни клетки в близост до стената и проектните алеи.
Ето как тези дейности по укрепване и социализиране на Марица може да засегнат екологичната среда в града в най-общи щрихи:
1. Инвестиционното предложение предвижда модифициране коритото на Марица – корекция на реката, изграждане на пешеходни и велоалеи, нови пешеходни подходи, рехабилитация и реконструкция на оградни брегозащитни стени и др. дейности, които се очаква да доведат до пряко увреждане и унищожаване на природни местообитания и местообитанията и видовете, предмет на опазване в защитена зона „Река Марица”.
2. Обхватът на проекта е 753,61 дка, предвидените корекционни дейности на Марица са с обща дължина 4 650 м., което се очаква да доведе до фрагментация на природни местообитания, местообитания на видове, предмет на опазване в защитена зона „Река Марица” и до загуба на трофична база за видовете птици, предмет на опазване в защитена зона „Марица-Пловдив”.
3. Предвид мащаба и характера на инвестиционното предложение е възможна промяна на видовия състав, числеността и плътността на популациите на видовете, предмет на опазване в двете защитени зони.
4. При реализация на предвидените дейности по укрепване и социализация на Марица се очаква трайно безпокойство на животинските видове, предмет на опазване в двете защитени зони, което има вероятност да доведе до намаляване на природозащитното им състояние и състояние на сигурност.
5. Предвид характера на планираните дейности е възможно да бъдат генерирани шум, емисии и отпадъци във вид и количества, които могат да окажат значително отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони.
6. В границите на защитени зони „Река Марица” и „Марица-Пловдив” има редица други реализирани и предстоящи за осъществяване инвестиционни предложения, които във взаимодействие с настоящето инвестиционно предложение има вероятност да доведат до необратими и неблагоприятни кумулативни въздействия върху защитените зони и техните елементи.
Общественото обсъждане ще се проведе в Заседателна зала на Общински съвет – Пловдив на 16.10.2018г. от 17.30ч.