Пловдивските ученици впечатлиха с дрон и „Иван Вазов в облака“
Фотографии: Руслан Йорданов
Дрон, умна сграда и иновативна ферма, интернет приложение за автоматична проверка на тестове и видеопоредица за Космоса. Това са част от иновациите, дело на пловдивски ученици, които те представиха на третото издание на форума „Аз променям моето училище” вчера. Конференцията бе организирана от Община Пловдив и иновативен образователен портал „Уча в Пловдив”. Идеята е да насърчава развитието на уменията и знанията, на иновативните и различни идеи на учениците.
„Имаме всичко налично, за да бъдем най-добрите. Не ви говоря за базата – тя винаги може да е малко по-добра или недотам. По-важното е, че имаме целия ресурс да се забавляваме по време на учебния процес и да получаваме знания.
Както го правят в най-развитите страни – имаме интернет, облачни технологии, добри специалисти, достъп до цялата информация от света, която ни е нужна. Съпротивлявайте се ежедневно на навика да зубрите. Механичното учене няма да ви донесе нищо особено. Краткосрочни успехи може би да, но в дългосрочен план няма да ви свърши работа.
Мечтайте всеки ден, искайте повече, бъдете инициативни – това се иска от вас. Това е ключът към доброто образование. Всеки от нас има силни страни – търсете ги и се развивайте в тази посока. Това ще ви донесе удовлетворение и ще ви направи по-добри. Инициативните хора винаги намират подкрепа. Продължавайте да мечтаете и работете здрави – има смисъл”, обърна се към учениците зам.-кметът Стефан Стоянов.
23 общински и държавни училища от Пловдив взеха участие във форума, за да представят своята идея, иновация или добра практика, реализирана през учебната година.
Видеопоредица за Космоса представи 10-класникът от ЕГ „Пловдив” Димитър Фердинандов, който преди няколко седмици бе сред щастливците, избрани да посрещнат астронавта от НАСА Ричард Линехан, участвал в четири мисии. Той получи поканата лично от американския посланик у нас Ричард Линехан.
Участвал е в множество престижни състезания, амбициран да успее в сферата на науката. В първите два епизода Димитър разказва как преминава животът на една звезда, как звездите и планетите изпращат своите излъчвания, как Вселената влияе върху живота на Земята. За третата серия, посветена на черните дупки, младият изследовател прави нов модел на кораба и моделира наново планетите. Идеята му е да зарази колкото може повече млади хора по темата и да ги поведе на безкрайно пътешествие из необятната Вселена.
„Основната ми цел е да споделя своите знания със съучениците в училище и да ги накарам да искат да търсят повече информация. Започнах със скромни ефекти и по-прости програми, но след това оборудвах студио вкъщи за видеозаснемане и сега владея доста по-сложни ефекти.
Създаването на видеата не е лесна работа. Заснемането и обработката отнемат седмици или дори месец. Разглеждам теми, свързани с историята на Вселената, обяснявам света на атомите, давам идея как може да се направи космически асансьор, как да предпазим Земята от обекти в Космоса, които заплашват живота”, обяснява Димитър.
Дрон, еко ферма и умна сграда, в която енергията се пести чрез управление на осветлението, представиха учениците от Професионалната гимназия по електротехника.Те сами са изработили и музикален звънец. Иновациите им печелят куп награди на престижни национални конкурси.
Как да разпознаваме мед, в който има добавена захар, показаха нагледни младите лаборанти от Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника. Те направиха опит пред публиката с продукт, закупен от магазинната мрежа, без да назовават марка, която се оказа с примеси. Подобни анализи учениците правят с млечни продукти, плодове, зеленчуци и вино в учебните лаборатории.
Интернет приложение за създаване и автоматична проверка на тестове е направил 10-класникът от Математическата гимназия Петър Бечев. Това ще намали преписването, защото се разбъркват въпроси и отговори и всеки ученик има индивидуален тест. Платформа, на която учениците могат да преглеждат тестовете си и да си видят оценките.
Присъстващите ще научат повече за изследователския проект „Иван Вазов в облака”, за това как деца във втори клас сами си правят портфолио и подготвят филм за Пловдив. Ще има и демонстрации на живо на лабораторен метод за изследване на нежеланите вещества в пчелния мед, млякото и сиренето.
Третото издание на форума „Аз променям моето училище” дава думата и на младите учители. Според регламента педагози с до три години стаж разказват как печелят класната стая и кое ги мотивира да се развиват кариерно в професията.
Форумът няма състезателен или конкурсен характер. Не се извършва класиране. Всеки от участниците получава плакет, а на финала из небето над Пловдив полетяха и балони с послания.