Пловдивските медици се учат върху пациенти-роботи
от Руслан Йорданов
„Те усещат болка, плачат и стенат, текат им сополи, треперят, хриптят и могат дори да умрат в ръцете ти”, обяснява техникът Стефан Тенишев. Той се грижи за 12 биотехнологични роботи – пациенти, върху които се упражняват студентите и специализантите в Медицинския университет в Пловдив. Един от манекените е родилка, върху която могат да се проиграят всички възможни усложнения при раждането.
Тя върви в комплект с бебе-робот, което тежи точно 3,5 кг. Освен трите бременни жени, в Симулационния тренировъчен център лежат три бебета, трима юноши, трима възрастни и три бременни жени. Те представляват истински кибернетични високотехнологични устройства, на които може да се моделира почти цялата спешна медицина.
Сигналът от тях може да се излъчва онлайн в аудиториите и да се коментират всички етапи от операциите и допуснатите грешки. Пулсът на манекените се променя, когато се предозира лекарство. Те имат възможност и да променят цвета на кожата си, ако лечението им не се води правилно или се получи усложнение при тяхното състояние.
Върху роботите могат да се прилагат всякакви манипулации – обдишване, интубиране, катетриране, поставяне на инжекции, спиране на кръвотечения, измерване на пулс, изследване на дишането. Вливането на лекарства е заместено с поставяне на лепенки. Всички действия се анализират от компютър, който показва дали лечението върви в правилна посока.
Някои от лекарските предписания се записват като команди в системата и въз основа на тях манекените реагират. „Има 1 милион варианти на лечение, но не всички се прилагат върху роботите. Повечето се описват на компютъра”, обяснява Тенишев. Манекените имат вътрешни органи, вени, мускули, и нараними тъкани досущ като хората.
Симулационен тренировъчен център с модерни манекени в Пловдив е единствен по рода си на Балканите и един от 12-те подобни в цяла Европа.
„Симулационният тренировъчен център в МУ-Пловдив е поглед към третото десетилетие на 21 век! Иновация в обучението по хирургия, защото живеем в дигитална ера и работим с дигитално поколение. Но преди да стигне до роботите, обучението на лекарите трябва да премине през манекените и симулаторите.
„Да” на виртуалната реалност, но не бива да забравяме човеколюбието и емоционалната интелигентност!”, заяви ректорът на МУ-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев при откриването на центъра през пролетта. Студенти и специализанти ще се обучават върху манекени на три бебета, трима юноши, трима възрастни и три бременни жени.
Освен роботите в центъра се намира и високотехнологичен артроскопски симулатор, подходящ за обучение, както на ортопеди, така и на ревматолози. Той е изключително ефективен за овладяване на артроскопски и хирургични умения, като с негова помощ рязко се намалява времето за обучение и придобиване на опит при извършването на сложни диагностични и терапевтични артроскопски манипулации.
В комплекта са включени 3D модели на раменна, колянна и тазобедрена става, както и реални инструменти, използвани в операционната зала. Обратната връзка от манипулаторите при извършването на процедурите дава представа максимално близка до тази в реални условия.
„Мисията на най-големия и комплексен тренировъчен център за медицински специалисти в България е да предложи най-доброто възможно обучение, както на студенти, така и на лекари от различни специалности – интернисти, пулмолози, кардиолози, гастроентеролози, ревматолози, анестезиолози, токсиколози, хирурзи, ортопеди, АГ-специалисти, педиатри и много други”, смята директорът на Симулационния център проф. д-р Благой Маринов.
В центъра работи и интерактивен детски симулатор със система за обратна връзка, разработен съвместно с Американската академия по педиатрия. Манекенът представлява 6-годишно дете върху, което може да се обучават студенти от всички курсове в зависимост от подготовката им, а също и парамедицински специалисти.
Гамата от състояния, които могат да бъдат възпроизведени се простира от нормална физиология до критични състояния. Манекенът на бременна жена представлява прецизен акушерски симулатор с възможност за адаптиране, както към индивидуалните нужди на студента, така и за групови обучения по предварително зададена програма.
Успоредно с усвояване на нормално раждане, студентите могат да упражнят и някои техники на инструментално подпомагане на раждането. Комплектът разполага с разнообразни модели на матки, плаценти и плодове, което позволява да бъдат моделирани различни сценарии на предлежание на бебето в утробата на майката и усложнения в следродовия период.
Тук работят и най-новите лапароскопски, артроскопски и ендоскопски симулатори за виртуална реалност. С това Симулационният център се превръща в единствения по рода си медицински обучителен комплекс на Балканите.