Пловдивският художник Илия Желев: Картината трябва да говори сама за себе си

  • от Живка Аджеларова
  • 14:20, 30.12.2024

Изложба на една от разпознаваемите фигури в българското съвременно изкуство – Илия Желев привлича вниманието на ценителите в салона на галерия „Аспект”. Публиката ще може да разгледа 22 от най-новите му картини, създадени през 2023 и 2024 година. Те са основно в две направления – традиционна живопис и мозаечни картини, и ще могат да бъдат видени до 7 януари. Артистът разкрива, че с тази техника се занимава от 2017 година, като  създава портрети на известни личности и пейзажи от Ню Йорк.

„Към техниката на мозаечните картини ме тласнаха малко или много новите технологии. Все пак на днешно време е престъпление човек да не ги използва в работата си. А конкретната мозаечна техника е вид ново направление, което не може да бъде постигнато без компютър. Него го развивам, заедно с традиционните за мен техники,” – обяснява Илия Желев и допълва, че в случая става дума за една типично фотографска техника, която той използва като основа, а върху нея рисува на ръка. Така всяко произведение е уникално и не може да бъде тиражирано, както е характерно за фотографията.

Основните обекти в творбите са портрети на известни личности и пейзажи от знакови места, най-вече в Ню Йорк – една от любимите дестинации на Илия Желев. Именно на този щат художника посвещава цяла своя изложба още преди пет години, а това ни тласка към въпроса, щом Ню Йорк му е толкова любим, на кое място нарежда Пловдив?

„Пловдив за мен е най-любимото ми място, не бих отишъл да живея другаде. Родната публика винаги е била специална за мен и ме кара да се вълнувам всеки път, когато представям изложба тук,” – споделя артистът, който към момента има над 120 самостоятелни изяви. Сред тях като едно от най-специалните си участия определя това в немска галерия, където по инициатива на собствениците неговите картини се подреждат до онези на Марк Шагал. „Не всеки може да се похвали с това, че неговите творби са били изложени наравно с онези на майстор от подобна величина. „Желев и Шагал” беше името на изложбата.”

 

А по отношение на колаборацията в Германия, Илия Желев сподели, че работи с галерии още от 90-та година. А през изтичащата 2024 г. е имал цели три изложби там – в Мюнхен, Флензбург и Дармщад. По думите му немската публика е много отворена и възприема дори по-лесно творческите идеи, отколкото тази в България, например.

По повод името на настоящата изложба в Пловдив, която е наименувана с простичкото „Живопис”, Илия Желев сподели, че не обича да дава имена на изложбите си. В Германия с тази задача се заемат галеристите.

„Аз смятам, че самата картина трябва да говори достатъчно сама за себе си. Добрата картина не е необходимо да се обяснява много, а само да се дадат леки насоки. Иначе нещо не е както трябва. Същото се отнася и за заглавията на самите картини – те трябва само леко да подскажат посоката на тълкуване,” – споделя художникът.

В края на разговора ни Илия Желев отправи специално послание по случай Коледните и Новогодишните празници към читателите на TrafficNews – да бъдат най-вече здрави, а всичко останало да успяват да постигат с лекота!