Пловдив отбеляза „Деня на ашурето“ с призив за сплотяване и позитивност

  • от PlovdivTime
  • 15:20, 16.07.2024

За девета поредна година Пловдив отбеляза „Деня на ашурето“. По традиция пред Джумая джамия мюсюлманското настоятелство и Районното мюфтийство в Пловдив с подкрепата на община Пловдив създават празник на толерантността и заедността.

Празникът започна с ансамбъл за турски народни танци от Крумовград  „Ачелия“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс гр. Крумовград с ръководител Лейля Юсеин и хореограф Мехмед Билял, които създадоха настроение на площада преди да бъде отворен казанът с ашуре. Районният мюфтия Танер Вели връчи на ансамбъла грамота за положения труд и участието в деня на ашурето.

На събитието присъстваха областният управител на Област Пловдив проф. д-р Христина Янчева, генералният консул на република Турция Корган Кюнгерю, зам-кметът по транспорт в община Пловдив Савина Петкова, заместник-кметът от район "Централен" Октай Чалъшкан, както и председателят на народно читалище - "Мустафа Кемал Ататюрк" Сердар Чалъшкан.

"Ашурето съдържа много плодове, разнообразни съставки и те оформят едно вкусно ястие. Точно като съжителството на всички религии и етноси в Пловдив, които живеят в хармония заедно. Денят на ашурето символизира това", каза Корган Кюнгерю, генерален консул на Република Турция.

„Този празник е в духа на многовековния град Пловдив. Нашият създател ни е създал, за да бъдем заедно. Подобни поводи, които се базират на ценностите на религиите, в чиято основа стои откровението, ни обединяват. Ашурето има философски смисъл и религиозни корени. Ашурето се прави бавно, като символ на това, че човек трябва да се научи на търпение. Трябва да търсим пътя на добруването, а не на враждата“, посочи председателят на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед.

Районният мюфтия на Пловдив Танер Вели допълни, че ашурето е храна, която олицетворява мира и е символ на споделяне, солидарност, любов, благодат и изобилие.

Заедно официалните гости разбъркаха всички съставки на ашурето, след което почерпиха десетките пловдивчани и гости на града.

Празникът "Денят на Ашурето" е  повод за сплотяване на цялото човечество и се счита за обща ценност на всички основни религии. Според традицията на този ден мюсюлманите в България варят ашуре и го раздават на съседите си, независимо дали са християни или мюсюлмани. Ашурето е десерт от сварена и подсладена със захар пшеница, царевица, стафиди, орехи и други сухи продукти, според мястото и традицията на обществото.

Едно от преданията свързва празника със значението на думата „ашуре“, произлизаща от наименованието на арабското число „ашера“ и означава „десет“. И понеже този празник се празнува на десетия ден от месец Мухаррем по ислямското летоброене – Хиджра е бил наречен – „Ашуре“ или „денят Ашуре“. Второто предание е свързано с Ноевия ковчег, където спасилите се от потопа намерили 10 вида храни и с тях приготвили това сладко, което, заради броя на съставките, нарекли ашуре.

„Денят Ашуре“ символизира позитивността, щастието, благодатта и затова от Мюсюлманското настоятелство и Районното мюфтийство в Пловдив пожелават на всички здраве, щастие и берекет.