Най-вкусните манджи на народите завладяват Пловдив за пет дни
Светлана Керкелова, Ахмед Пехливан, Ахавни Кеворкян и Лалка Златанова (от ляво надясно) представиха първия фестивал „Етно-кухня на колела“
Уникален фестивал на вкусните манджи на етническите общности в Пловдив ще се проведе през май. В продължение на пет дни „Етно-кухня на колела“ ще представи на различни места в европейската столица националните кухни на турци, арменци, евреи, руснаци и италианци, съобщи Лалка Златанова, председател на фондация „Заедно“.
Пловдивчани и гостите на града ще могат да опитат кулинарните изкушения в следния график: 11 май - турска кухня до Джумая джамия, 12 май - италианската кухня в градинката на площад „Житен пазар“ (Шахбазян), 13 май – руска кухня на ул. „Велико Търново“ до военния Клуб, 14 май - арменска кухня пред Арменския културен институт в Капана, 15 май - ден на еврейската кухня на площад "Цар Калоян" в стария еврейски квартал. На 16 май вечерта пък ще се проведе обща гала-вечер - на всичките национални кухни в Дома на етносите, на нея ще присъстват и гръцките гозби.
„Радвам се, че успяхме да създадем Дома на етносите в Пловдив, в който се чувстваме роднини и близки, а покрай дейностите и нашите етноси се сближават все повече“, заяви д-р Ахавни Кеворкян от арменската общност. Тя обеща, че арменските ястия на фестивала ще бъдат толкова вкусни, че пловдивчани дълго след това ще говорят за тях. Чревоугодниците ще могат да се насладят на сармички, чуреци, ануш абур, сладкиши и основни ястия, с които арменците глезят своите роднини и приятели. Главен готвач на проявата ще бъде Ончо Кешишян. „Бъдете сигурни, че ще има с какво да замезите, докато пийвате нарово вино или вино от Арени. Можете да приключите с грис-халва и арменски коняк“, предложи д-р Кеворкян.
Емине Османова, която ще приготвя турските ястия, подчерта, че между българската и турската почти няма разлика - наименованията на ястията са същите, но в турските се влага повече труд и стават по-вкусни. Тя ще изненада пловдивчани с кебапи, специални кюфтета, върхът на които е популярното цяла Турция филибе (пловдивско) кюфте, черен дроб и много други вкусотии.
„Некоронованият крал на руската трапеза е ръженият хляб и всичко от ръжено тесто - пирожки, палачинки. Ние ядем повече риба, предпочитаме я пред месото. Както българите обичат сиренето, така ние обичаме изварата“, отбеляза Светлана Керкелова от руската общност в Пловдив. Тя допълни, че за руската кухня са характерни също така кашите от грис, просо и елда, а сред напитките – квас и медовина.
„От месото ние, руснаците, хайресваме най-вече място говеждото и свинското без тлъстини. По предпочитания след тях се нареждат дивечът и домашните птици. В Русия ядем по-малко агнешко. Понеже нямаме планини - нямаме и агнета“, посочи Керкелова. Всички тези манджи плюс пелмени, сельодка в кожухче ще могат да се опитат в руския ден на „Етно-кухня на колела“.
„Ние сме потомци на изгонените през 1492 г. от Испания евреи сефаради, затова и нашата кухня е испанско-сефарадска. Ядем кашерна храна, съобразена с изискванията на юдаизма“, подчерта Светозар Калев от сдружение „Шалом“ . Рози Асса обеща за празника да изпече любимите у нас соленки буйкос, които биват два вида – с точени кори и сплеснати. По думите и една от най-вкусните еврейски манджи е пастелът,пълнен с кайма и печен патладжан. Ще се предлага и чукур - завита баница с картофче и сиренце. Друга от любопитните манджи на евреите в Пловдив е желираният петел. На фестивала ще бъдат ще бъдат приготвени и студени супи от тиквички и целина, както и еврейски сладкиши, които готвачите запазиха в тайна.