Най-големите пеперуди на света кацнаха в Пловдив (Фотогалерия)
Уникална експозиция със 140 от най-големите и интересни видове пеперуди, бръмбари, водни кончета, скакалци, богомолки и хлебарки бе открита днес в Природонаучния музей в Пловдив. Перлата в короната е Александровската птицекрила пеперуда. Кралицата на пъстрокрилите насекоми живее само на едно място в света – гората Попондера в Нова Гвинея, и се намира под строга охрана.
Екземплярът, с който се е сдобил Пловдивският музей, струва близо 11 хиляди лв., съобщи директорът Огнян Тодоров. Александровската пеперуда е уловена през 1970-те години и е запазена в отлично състояние. Тя ще бъде изложена само месец и след това ще бъде прибрана за съхранение във фондохранилището. Другите ценни пеперуди, които могат да се видят от днес, са Бялата вещица, Атлас, Пауново око, Бухалова и други. Сред бръмбарите най-голям интерес се очаква да предизвикат Титан, Голият и други.
Титан пък е най-големият бръмбар на света, като екземплярът в Природонаучния музей е дълъг 15 см. Не е отровен, но няма да е приятно да те захапе, уточни Тодоров. Неговата ларва може да се развива дълго време - до 30 години стои в мъртва дървесина, излюпва се и живее една година.
След месец в музея ще бъде открит и Пеперударник, в който ще живеят 400 живи пеперуди. Посетителите ще могат свободно да се разхождат сред лекокрилите. През тази година Природонаучният музей ще бъде разширен с още една зала – бившата „Лотус” на Дома на младоженците, а също и със специални оранжерии, съобщи кметът Иван Тотев, който откри изложбата.