На общественото обсъждане: Пловдивчани питаха за зоопарка, стрелбището и водата от Въча
Над 352 милиона лева ще бъде бюджетът на Пловдив за 2019 г. Това стана ясно по време на общественото обсъждане, което се проведе вчера в залата на Общинския съвет. То премина при засилен интерес. Над 70 граждани дойдоха, за да зададат своите въпроси и да отправят своите предложения за харчовете под тепетата през настоящата година.
По първоначални данни се очаква преходният остатък да бъде 49 милиона лева, от които 16 милиона от делегирани от държавата дейности, а другите от нереализирани обекти от капиталовата програма за 2018. Очаква се до входирането на проектобюджета в ОБС-Пловдив да стане ясен точният разчет на нереализираните пари през миналата година.
За сега е ясно, че близо 90 милиона от предвидените над 352, ще бъдат използвани за инфраструктурни проекти. От тях 60 милиона са заложените в бюджета за 2019, а 30 са прехвърлени от неизползвания заложен ресурс през миналата година.
В дебата най-дейни се оказаха самите политици с множество питания към администрацията. Канонада от въпроси бяха изстреляни от представители на „Да, България“, „Демократична България“, както и от действащи общински съветници. Докато десните опозиционни формации настояваха по-скорошно решение по въпросите с мръсния въздух, общинарите задаваха преди всичко питания относно рамката на бюджета.
Главният финансист на общината Нина Чавдарова обясняваше разнородни теми, защо точно така е конструиран бюджета. Съветникът от НФСБ Слави Георгиев заключи, че информацията за бюджета е изключително оскъдна и попита дали по време на постоянните комисии ще има по-подробна информация.
На въпросите отговаряха зам.-кметовете Георги Титюков, Александър Държиков и Розалин Петков.
Освен политическите отенъци по време на дискусията, гражданите, които даваха предложения, бяха малцина. Цяла група от Прослав бе дошла в залата на ОбС, за да постави 4-годишния проблем с пасарелката. Катя Кръстева попита кога ще бъде изграден обещаният подлез. Хората от години се борят с разделението на квартала, като мнозина пресичат през гаровата част, което създава риск за хората. От администрацията поеха ангажимент да видят докъде е стигнал казусът.
Разнородни въпроси имаше и за капиталовата програма на Общината - от зоопарка до стрелбището, за които имаше заделени средства. Не бяха подминати и темите за екологичен градски транспорт, чистата вода от Въча и други теми от развитието на Пловдив.
Група пловдивчани връчиха подписка от 300 души на зам.-кметовете, с която искат бул. „Марица – Север“ най-после да се реконструира. По време на общественото обсъждане снощи гражданите зададоха редица въпроси, относно зоната, в която живеят.
Хората поставиха въпроса за възстановяването на детската площадка във вътрешния двор на блоковете бул. „Марица – Север“ 51 и „Победа“ 2. Жена разказа за проекта за паркинг, който бе започнат и разкопаването на детската площадка. След като хората въстанаха срещу паркинга, детската площадка така и не бе възстановена.
От администрацията поеха ангажимент да входират предложенията за предстоящата сесия. Кога обаче може да се стигне до удвояването на бул. „Марица- Север“ не стана ясно.