Може ли Пловдив да загуби 40 млн. от Европа за детски градини, булеварди и площади?
Пловдив може да загуби 38 млн. лева, а освен това да не може да кандидатства за голяма сума в следващия програмен период по „Региони в растеж”. За тази опасност сигнализира Здравко Димитров на брифинга преди дни за данъчната политика. Наред със ставките, които ще се променят, Зико говори за тежкото финансово бреме, което е заварил в Община Пловдив. Очаква се дефицитът в бюджета да е близо 20% от недоборите в градската хазна от собствени приходи.
До този момент по „Региони растеж” са усвоени едва 42 млн. лева от спечелените 80 млн. лева. Неусвоените 38 млн. лева включват пътища, площади училища и детски градини. Ако тези пари не се усвоят, освен че ще бъдат загубени проектите, в новия програмен период средствата на Пловдив ще бъдат намалени значително.
Трите зони, за които бяха спечелени парите влиза преобразяването на кварталите в карето между „Марица- Юг”, „Източен”, „Цар Борис III Обединител” и „Кн. Мария Луиза”, гаровия площад и квартал „Гладно поле”. В проекта е заложено, че освен тези проекти, трябва да се санират сгради за 18 милиона лева, тъй като са неизменна част от „Региони в растеж”.
До момента от трите контактни зони е завършена само т.нар. „Социална зона” в жилищното каре в центъра на Пловдив. За санирането вървят няколко процедури, но досега няма нито един завършен блок с парите от Европа.
Какво не е свършено?
От социалната инфраструктура предстои да се обновят няколко училища и детски градини. С парите трябва да се направи и нова детска градина на улица „Богомил”, за която има избран изпълнител, а скоро трябва да започнат строителните дейности.
Вече втора година не може да започне обновяването на гаровия площад в Пловдив, макар че е избран изпълнител. Това е консорциумът, регистриран в Димитровград - ДЗЗД „Пиринстрой – Парсек”, а цялата сума е 1,3 млн. лева с ДДС. В проекта не влиза кръговото на обръщалото на автобусите, тъй като то е засегнато от пробива под Централна града. По същия начин зоните в рамките на концесията на гарата ще се работят от фирмата концесионер.
Третият обект е за втория градски център в квартал „Гладно поле”. Там се очакваше дейностите да започнат до края на годината, но това е невъзможно да се случи към днешна дата.
В зоната се планира ремонт на уличната инфраструктура, както и изграждането на нови пътни връзки с подземни комуникации. Реално градските власти могат да работят върху прехвърления терен от 16 дка от военните. Там се предвижда и сграда на градската администрация, както и детска градина.
Ремонт ще има и на булевардите – северното платно на „Санкт Петербург” и южното платно на „Освобождение”, които влизат в проекта. От Община Пловдив трябваше да ремонтират другите две платна с 3 млн. лева.
Ако Пловдив усвои всички тези дейности до крайния срок, то има възможност да кандидатства с проекти за пари, които не са усвоени. Според Здравко Димитров обаче към днешна дата опасността е тъкмо обратната – парите, заделени за Пловдив да отидат в неусвоената част.