Медици от Инфекциозна клиника в Пловдив: Премии само за половината от нас! Това е унижение!
От УМБАЛ „Свети Георги“ съобщиха, че на 30 март от Министерството на здравеопазването е получен договор за финансиране по проект „Подкрепа на работещи в системата на здравеопазването в условия на заплаха за общественото здраве от COVID-19” за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” .
Условието за получаване на възнагражденията са следните:
- за дейностите наблюдение, диагностика и лечение на пациенти - персоналът да бъде зает с изпълнение на дейностите по наблюдение, диагностика и лечение на пациенти с доказан Коронавирус, настанени за болнично лечение в лечебното заведение, минимум 12 часа в денонощието и не по-малко от седем денонощия в месеца в отделението, в което е приет пациентът за болнично лечение, както и персоналът, който е бил по график в спешното отделение, когато е приет пациентът. Максималният брой персонал, който едно лечебно заведение може да отчита за интензивни грижи е на три легла не повече от един лекар, две сестри и двама души немедицински персонал за работна смяна от не по-малко от 12 часа. За грижи, неизискващи интензивно лечение, не повече от един лекар, 2 сестри и двама души немедицински персонал на 10 легла на работна смяна от 12 часа;
- в случаите, когато лабораторията на лечебното заведение е определена със заповед на министъра на здравеопазването за провеждане на лабораторно изследване и потвърждение на COVID-19, персоналът на лабораторията да бъде зает пряко с изпълнение на дейностите по извършване на лабораторно изследване и потвърждение на COVID 19.
Ежемесечно, до 30-о число, ще бъде представяна справка за медицинския и немедицинския персонал, пряко зает в дейностите по наблюдение, диагностика и лечение на пациенти с доказан Коронавирус, настанени за болнично лечение в УМБАЛ „Свети Георги” ЕАД и отговарящ на условията, съгласно договора.
Първият пациент с доказан коронавирус в Пловдив е хоспитализиран на 18 март и съгласно изисквнията по проекта, финансирне може да бъде получено само за служители от клиниката, които са работили с доказани с COVID-19 пациенти минимум 12 часа в денонощието и не по-малко от 7 дни в седмицата, т.е. за м. март допълнително възнаграждение може да бъде получено само от служителите, които имат изработени 84 часа за периода след 18 март.
По справка от началника на Клиниката по инфекциозни болести, това условие е изпълнено при част от служителите и в резултат беше представен списък от 12 служители на клиниката и 7 служители на Отделението по спешна медицина, които са били дежурни по време на приема на единствената пациентка, преминала през спешното отделение.
Преразпределяне на допълнителното възнаграждение на служителите не е коментирано с ръководството на болницата, недопустимо е и няма да бъде извършвано. Допълнителните възнаграждения са индивидуални и ще бъдат начислени към работните заплати на служителите, са категорични от ръководството на УМБАЛ "Свети Георги".
Предвид настоящата ситуация и увеличаващия се брой на пациентите с COVID-19, през м. април 2020 г. служителите на Клиниката по инфекциозни болести, изработили 84 часа в изпълнение на дейностите по наблюдение, диагностика и лечение на пациенти с доказан Коронавирус ще получат допълнително възнаграждение в размер на 1000 лв., осигурени от Министерството на здравеопазването, съобщават от най- голямата болница в Пловдив.
От клиниката обаче са категорични, че премиите се раздават избирателно, тъй като в периода 18 -31 март 6 лекари, 9 сестри и 9 санитари са давали дежурства и извънреден труд, които надхвърлят изискуемите 84 часа. "Ако се гледа официалният график, койтосе съставя в началото на месеца никой не може да покрие норматива, но предвид положения извънреден труд , тези изисквания се покриват от 24 души, които денонощно се грижат за болните. Тогава на какъв принцип само половината получават допълнителни възнаграждения" питат медиците.