Кръстница на затворници стана Най-добрият човек на Пловдив
от Руслан Йорданов
Богословът д-р Маргарита Загарова, която помага на затворници, самотни възрастни хора и деца с увреждания, бе наградена днес в кампанията „В търсене на най-добрия човек“ в Пловдив. Почетната грамота й бе връчена от заместник-кмета Георги Титюков.
Маргарита Загарова казва, че богослов не е професия, а призвание и го показва с живота си. В социална си ангажираност е неуморна да раздава любов и внимание, сякаш черпи една невидима, неземна енергия, за да погали всяка нуждаеща се душа - независимо дали е праведна или не“, отбеляза директорът на дирекция „Социална политика“ към Общината Веселина Ботева.
Повече от 10 години д-р Загарова работи със затворници в Пловдивския затвор. Благодарение на нейните беседи са се преобърнали много животи. Тя посещава също старчески домове и домове за деца с увреждания.
Д-р Загарова е завършила първо медицина, а след това и богословие. „Това е много добра комбинация - и двете професии носят вярата в Бога и любовта към човека. Когато животът е лесен и успехите следват навсякъде човека, много по-лесно се живее отколкото, когато среща трудности“, каза тя. Маргарита подчерта, че работата в затвора й носи едно от най-големите удовлетворения. „Лишените от свобода, наистина имат нужда от помощ, много от тях са с объркани съдби“, посочи тя.
Д-р Загарова е станала и кръстница на един от излежаващите тежка присъда – Илиян, който дори миналата година е издал стихосбирката „Това съм аз“, в която е описал грешния си живот.
„Казвам на затворниците, че в този живот човек трябва да си дава равносметка за всичко, което прави. Трябва да бъдат искрени и да усетят своята вина, да молят и себе си, и Бога за прошка, да намерят някакъв покой в душите си“, разказа Маргарита.
Другите двама наградени са Борис Калибацев и Катерина Чобанова. Борис Калибацев, директор на един от заводите в Пловдив е избран заради това, че е помогнал на човек с раково заболяване.
А 23-годишната Катерина Чобанова получи грамота заради своята всеотдайна дейност в Клиниката по детска хирургия, ментор е на деца от детски домове, както и работата й в училищата и изнасянето на лекции на тема „Доброволчество“.
За 7-а поредна година Община Пловдив заедно с Националния алианс за хора с редки болести организират мероприятието.
„Община Пловдив предоставя много социални услуги, с които помагаме на много хора. Все пак не спираме да откликваме и на подобни инициативи, с които се благодари на добрите хора, които помагат на нуждаещите се“, заяви заместник-кметът Георги Титюков.
Ученици от Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника събираха номинациите от пловдивчани в пункт на „Добротата“ до стълбите на „Каменица“. Там те записваха и историите на всеки, който иска да номинира някой заради направено добро.
„С тези отличия искаме да покажем добрите хора и постъпки, за да запазим и да заразим с доброта всички останали“, заключи Веселина Ботева.