Как програмата за екологично отопление ще промени Пловдив ВИДЕО
Община Пловдив активно работи за подобряване на качеството на въздуха чрез мащабна програма за подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво с екологични алтернативи. В рамките на инициативата се включват различни мерки – от въвеждане на зони с ниски емисии до насърчаване на домакинствата да преминат към по-екологични начини на отопление.
Кметът Костадин Димитров: Призив към гражданите за участие
Кметът на Пловдив Костадин Димитров подчерта значението на програмата и призова жителите да се възползват от възможността за подмяна на старите си печки. „Най-големият процент за замърсяването на въздуха в Пловдив идва именно от отоплението на твърдо гориво. Кандидатствайте – офисът е в Централната поща и ние ще съдействаме колкото се може повече граждани да преминат на екологичен начин на отопление. Това е целта“, заяви той.
Зам.-кметът Иван Стоянов: Дългосрочни мерки за подобряване на въздуха
Заместник-кметът по екология Иван Стоянов допълни, че програмата се изпълнява поетапно и вече има значителен интерес от страна на гражданите. „В първа фаза на проекта бяха подменени уредите на около 3200 домакинства. Вече сме във втора фаза, като имаме над 1200 заявления и започваме поетапното им разглеждане. Желанието на хората е основно за подмяна с климатици – има над 2000 такива желания“, коментира Стоянов.
Община Пловдив също така кандидатства за финансиране на зони с ниски емисии за автомобилен транспорт, което ще допринесе за допълнително намаляване на замърсяването.
Още вижте във видеото:
Василка Чопкова: Всеки трябва да даде своя принос
Началникът на отдел „Екология“ Василка Чопкова акцентира върху значението на индивидуалната отговорност за по-чист въздух. „Всеки трябва да даде своя принос за опазване чистотата на въздуха. Тази програма дава възможност собствениците на жилища да подменят печките си на твърдо гориво с екологични уреди за отопление. Хората трябва да се възползват, а ние трябва да достигнем до всеки един гражданин, който реално се отоплява на дърва и въглища“, подчерта тя.
Елена Найденова: Зони с ниски емисии за бъдещето на Пловдив
Старши експерт „Екология“ Елена Найденова посочи, че битовото отопление е основният източник на замърсяване в града и че вече се работи по въвеждането на зони с ниски емисии. „Община Пловдив във всички програми до момента е с дефиниран основен източник на замърсяване – битово отопление. Завишените стойности на фините прахови частици през зимата потвърждават това. Затова имаме финансиране за въвеждане на зоната с ниски емисии за транспорт и ще въведем такива зони и за битовото отопление“, заяви тя.
Историята на Марчела Вягова: Отопление с пелети – комфорт и икономия
Един от успешните примери за подмяна на отоплителната система е този на Марчела Вягова, която вече използва пелети вместо дърва. „Благодаря на Община Пловдив и на отдел „Екология“. Кандидатствах по програмата и бях одобрена – поставихме радиатори и получихме камината от общината. Сега домът ми е топъл, а температурата е равномерно разпределена във всички стаи. Ползването на пелети е икономично решение за зимата. Ако пелетите са качествени, един чувал може да поддържа къщата топла в продължение на едно денонощие“, разказва тя.
Община Пловдив продължава да прилага устойчиви мерки за намаляване на замърсяването и подобряване на качеството на живот. Програмата за подмяна на отоплителните уреди дава възможност на гражданите да направят своя дом по-комфортен и екологичен, докато едновременно с това допринасят за по-чист въздух за всички. Желаещите могат да подадат заявления до 31 март в офиса на Централната поща или онлайн: plovdivcleanair.com.
Допълнителна информация може да се получи на телефон: 0888 330 393.
Програмата е част от проект „Мерки за подобряване на качеството на атмосферен въздух в Община Пловдив, чрез намаляване на емисиите от ФПЧ10 от битовото отопление – фаза 2“, финансиран по процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух“ по Програма „Околна среда“ 2021 - 2027 г.