Къде са те сега? С какво се занимават 14-те кандидат-кметове на Пловдив след вота
14 пловдивчани се бореха да седнат на кметския стол под тепетата. Той бе спечелен от Здравко Димитров, а неговите подгласници трябваше да се задоволят или с друг пост, или да се върнат към рутинните си дейности. От 14-те кандидата шестима вече заемат публичен пост било то към общинската или държавна власт. Същите тези шестима заемаха и досега подобни длъжности, с тази разлика, че някой смениха кабинета, месец след първия тур.
Здравко Димитров смени областна управа с кметския стол, а на негово място като губернатор застана Дани Каназирева. Славчо Атанасов се върна в парламента, където и преди изборите оглавяваше Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
Още преди да станат ясни резултатите от първия тур се знаеше кои ще завършат сред първите седем. Освен гореизброените, там бяха още Николай Радев от БСП, Георги Колев от ЗС „Александър Стамболийски”, Атанас Костов от „Демократична България” и Николай Бухалов от Кауза Пловдив. Единствено кандидатът на „Демократична България” не успя да се домогне до място в местния парламент. Причината бе неизбираемото място, на което бе сложен в листата, както и пренебрежимо малкият брой преференции, които получи. Формацията за сметка на това успя да вкара четирима съветници и изкара повече гласове от адвоката.
Другите трима кандидат-кметове са общински съветници. Николай Радев започва своя шести мандат, а адвокат Георги Колев своя четвърти. Олимпийският шампион Николай Бухалов пък за втори път се закле като съветник.
Общинските съветници не са на постоянен трудов договор, като те са ангажирани два пъти месечно със сесии на Общинския съвет, както и няколко пъти с работата си в комисии. Извън залите на местния парламент Николай Радев е директор на Английската гимназия. Георги Колев се върна към бизнес начинанията, а Николай Бухалов в тренировъчната зала по гребане.
„Втората седмица” няма разлика в трудовото си правоотношение. Завършилият на осмо място Милен Иванов от ДПС също се завръща в бизнес начинанията си във финансовата сфера.
Една от интересните кандидатури бе на Димитър Спилков от Християнреформистката партия. Спилков е адвокат, като освен това е и пастор в Евангелистките църкви в Пловдив. Кандидатът на „Възраждане” Георги Гюлеметов също продължава кариерата си като строителен предприемач. В бизнес начинанията си се завръща и Никола Цветков от ВОЛЯ. Той е собственик на фирма за отоплителни и климатични инсталации.
36-годишната Любомира Ганчева, която бе издигната от АБВ, се върна в попрището си на инвестиционен банкер. Друг млад кандидат, който завърши на последно място - Илия Зюмбюлев пък е преподавател в Техническия университет в София. Кандидатът на „Обединена социалдемокрация” Мехмед Дерменджи продължава да се занимава с обществена и политическа дейности.