КАБ: Пловдив трябва да си върне терена под Джамбаз тепе, това е последният шанс за подземен музей
При огромен интерес се провежда общественото обсъждане за съдбата на терена под Джамбаз тепе. Залата на Общинския съвет буквално е претъпкана като в нея присъстват редица архитекти, съветници, общественици, депутати. На първия ред е и бизнесменът Георги Гергов. Почти 40 минути продължи изложението от страна на инвеститорите за съдбата на пустеещия от години терен. Собсотвеникът Димитър Георгиев представи хронология на имота, както и какви са намеренията му. След това археологът Жени Цанкова разкри какво е състоянието на археологията върху терена, както и какви са плановете за нейната консервация. Проектът за промяната ПУП-а бе представен от арх. Стефан Добрев. Той започна презентацията с уточнението , че това не е проект , а само промяна на Подробен устройствен план и идейна разработка, върху която да стъпи същинския технически проект като той ще бъде съобразен с общественото мнение.
Най- общо идеята е височината на сградите да не превишава средните за квартала, която е 15 метра. Предвижда се разкопките да бъдат позиционирани и обществено достъпни на кота -6. Най- виската част на бъдещите постройки откъм булеварда и от южната страна ще бъдат изцяло стъклени , за да може преминаващите да имат постоянен визуален контакт с археологията.
Първи становище по казуса взеха представител на Камарата на архитектите. Те заявиха, че тъй като не са имали достатъчно време да се запознаят с проекта, са възложили на петима архитекти да направят доклади, чиито становища ще бъдат изложени сега. Първо това направи арх. Вили Раева, която заяви, че този терен е последния шанс на Пловдив да има подземен музей на древния Филипопол, като той ще кореспондира по добър начин с Голямата Базилика и с целия античен комплекс. Тя смята, че този терен не трябва да се застроява, а община Пловдив да откупи или замени терена, както това бе направено с Форум Изток. Архитектът припомни и казусите в археологията в частни обекти като "ЕКселсиор" и бившият "Нармаг"/H&M/ , където в момента античните останки са недостъпни за посетители.
Кметът Здравко Димитров, който също присъстваше на срещата заяви, че такива преговори на този етап със собственика не са водени като към този момент подобен сценарий не му се струва реалистичен поради голямата стойност на имота.
В момента текат изложенията на останалите 4- ма архитекти от КАБ.