Гледат ли в една посока Зико и част от неговия екип? Цял ресор става жертва на конюнктурата и трапезни мнозинства
Има ли Община Пловдив ясни и точни цели в реализирането на една от най-важните политики за развитието си – устройство на територията и общинска собственост? Вече втора година впечатленията са, че този ресор е тотално откъснат от случващото се в градската администрация. TrafficNews неведнъж обърна внимание, че ресорът, поверен на арх. Невена Балчева, тъне в мрак, а с всеки изминал ден той се затваря все повече за външния свят и се обръща изцяло към себе си, пише TrafficNews.
Днешните събития в Общинския съвет за пореден път потвърдиха тази теза. Предложенията на арх. Балчева, които вече месеци се премятат от един дневен ред към друг, днес отново бяха отхвърлени, а други отложени. Въпросът е въобще дали този ресор е част от екипа, който е изградил Здравко Димитров.
Ако напишете думата „екип” в търсачката и влезете в Уикипедия ще попаднете на следното определение:
„Екип или тим е група от хора или отбор, работещи или спортуващи заедно, обединени около изпълнението на някаква задача или постигането на поставена цел”.
От днешната сесия, а и последващите изказвания на кмета става ясно, че поставена цел просто липсва.
Сред десетките предложения на арх. Балчева имаше редица такива за продажба на общински терени из целия град. Малки имоти между 150 и 400 кв.м. – перфектни за кооперации. Цените им пък бяха колкото за двустаен апартамент в огромен мастодонт в края на града. Няколко общински съветници обърнаха внимание, че тази продажба няма да донесе нищо добро на Община Пловдив и тотално противоречи на концепцията на администрацията за борба с презастрояванео – просто защото няма никаква логика.
На въпросната сесия обаче арх. Невена Балчева я нямаше. Макар тя да не е най-убедителната в местния парламент, все пак правеше някакви опити да защити свои предложения. Оказа се, че днес няма нито един експерт от този отдел, който да излезе и да обясни каква е целта на това мероприятие, каква политика води Община Пловдив за имотите си и каква е крайната цел, която се гони. В залата бе директорът на „Общинска собственост” Николай Аджеларов, който освен да обявява цените на имотите и да обясни всъщност колко са „неатрактивни”, друго не каза.
Така общинските съветници трябваше да решат – продаваме едни от малкото си имоти срещу 150 000 – 200 000 лева, за да понапълним хазната, или да отхвърлим предложенията. Логично се случи второто. Сред изказванията имаше и предложения тези имоти да се дадат на обезщетение, като Община Пловдив получи апартаменти, за да се обнови жилищния фонд.
След сесията кметът Здравко Димитров също заяви, че идеята е по-разумна от предложените продажби на неговото вице – арх. Балчева, но Годишната програма щяла да си върви.
Така въпросът е в каква посока гледат кметът и заместникът му, които трябва да споделят една политика, да имат една цел и заедно да я постигнат.
В действителност освен Годишната програма за управление на имоти общинска собственост, няма ясна концепция какво трябва да се случва с общинските имоти. Така всяка сесия се вадят някакви имоти, добавят се други, а съдбата им зависи от конюнктурата в местния парламент, както и дали е съставено някакво трапезно мнозинство.
Покрай имотите, за които Община Пловдив, явно няма еднаква визия, „гърмят” и други важни теми от ресора на Невена Балчева, просто защото няма кой да ги защити.
На днешната сесия бе отложен новият Подробен устройствен план на ул. „Кукуш”, който касае разширението на улицата. Пътната връзка е от изключително значение за развитието на цялата зона, както и след реализацията на пробива под Централна гара. Тъй като обаче някои съветници не са видели вътре Бетонния мост, те изразиха „опасения”, че това изключва съоръжението като бъдеща връзка.
Всъщност тази транспортно-комуникационна схема няма общо с Бетонния мост, но поради липса на зам.-кмета от днешната сесия или друг, който да е наясно с предложението, то нямаше кой да го обясни. Поради това предложението бе отложено, но по-лошото е, че остава усещането, че има нещо нередно с целия ПУП и бъдещето на Бетонния мост. С други думи оттук насетне Община Пловдив влиза в обяснителен режим, а това през последните две години е доказало, че не води до нищо добро.
Докато пък бъде изграден екип, в който адекватно място заема ресора по „Устройство на територията и общинска собственост”, вероятно мандатът ще мине. Повече от ясно е, че тази сфера едва ли ще се направи нещо, но по-лошото е, че могат да се нанесат щети, които след това са непоправими.
Kоментари
Предложенията кои имоти да се продават се вземат от дирекция общинска собственост, така,че попитайте тях защо са решили да ги продават. Що се отнася за цените, те се определят по наредба на Общински съвет Пловдив.