Гласът на пловдивчани: Денонощна охрана да пази Бунарджика
Бунарджика да бъде пазен от денонощна охрана, която да гарантира съхраняването на парка от набезите на вандали. Това е едно от най-често срещаните предложения, които вие, читателите давате за бъдещето на хълма в сърцето на Пловдив. Освен традиционните спорове паметника на Альоша, които варират от „махнете го веднага“ до „стига сме унищожавали“, има и много конструктивни предложения. Нашият екип реши да ги обобщи, за да улестни градските власти и да им представи гледната точка на гражданите в готов вид, за да ги подпомогне във взимането на отговорното решение за съдбата на Бунарджика.
Сигурност, чистота, повече зеленина, удобства – това искат пловдивчани за едно от любимите си градски кътчета. Според тях е задължително да се залесява активно, защото има много изсъхнали дървета, да се декорират някои от зоните с декоративни цветя и храсти, да се поддържат алеите и стълбите, да се почиства активно.
Всички читатели са единодушни, че трябва да бъде възстановена водната каскада, както и емблематичният ресторант на Бунарджика.
Някои от участниците в дискусията под публикацията ни в социаланите мрежи възразяват срещу пускането на влакче за туристите.
Добре е хората да ходим и спортуваме повече ! До горе се стига за 15-20 минути. Дори да е половин час ,пак е в нормални граници . Дори хора в много напреднала възраст се качват до горе! Излишен ресурс ще бъде похарчен, написа читателят ни. Той обърна внимание на местните власти, че трябва да се помисли повече за инфраструктурата в подножието на хълма, където да спират автобуси с туристи.
Дискусията не подмина и темата, че в града има множество други места – включително тепетата, които не са развити достатъчно добре, за да привлекат повече гости на Пловдив да ги посетят.
Градската администрация трябва да носи обеца на ухото и заради факта, че немалко хора се съмняват в крайния резултат и в добрата реализация на проекта за облагородяването на Бунарджика.
Припомняме ви какви са намеренията на район „Централен“, които ще бъдат дискутирани по време на публичното обсъждане на 8 август в 18 ч. в зоната на парк Бунарджика пред аквадуктите (над централната алея, на гърба на Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване "Христо Ботев").
Според плановете на общината близо 1 милион лева ще бъдат инвестирани в реконструкцията на алеите, осветлението, градинското обзавеждане и атракциите на парка. Предвижда се поставянето на бариера на алеята по подобие на Младежкия хълм, за да може зоната да стане пешеходна.
Част от мащабния проект за вдъхване на нов живот на хълма е и туристическо влакче, с което жители и гости на града ще могат да пътуват до Альоша.
Тоталното преобразяване на Бунарджика включва и безспорно най-чаканата реконструкция, а именно възстановяването на акведуктите на Бунарджика, както и двете езера под тях. Преди да се престъпи към реновирането на водните атракциони, ще бъде направена и специална пешеходна алея, за да могат и майки с колички и трудноподвижни хора да стигат до там.
Отделно се предвижда всички алеи, които са амортизирани, да бъдат реновирани. Проект се прави и за ново LED осветление, което да стига до върха на тепето. За него обаче е нужно и ново окабеляване по трасето. Инвестицията, нужна за осветяването на Бунарджика, е над 200 000 лева.