“Европа на български“ показват визуални артисти в платформа за плакатно изкуство
“Европа на български” е най-новият проект на платформата за плакатно изкуство от съвременни български визуални артисти - plakatkombinat.com. Някои от думите в проекта “Европа на български” са събрани от проекта “Графонетика”, който представя сходството между изговярането и изписването на определени културни понятия в европейските езици, например: опера, дует, идея, утопия, технология, естетика, Европа, атмосфера, мелодия, археология. Така, понятия свързани с качествата и характера на българската култура, са комуникирани чрез общоевропейски културни кодове, каквито са сходните думи.
От великите гласове на България в световната опера до карнавалните кукери, които се появяват и в европейското кино. От българската мелодия в космоса - до изкуството на световния Христо Явашев-Кристо в дует с Жан Клод. От атмосферата на българските градове - до утопията и демократизма в развитието на страната. 25-те произведения в изложбата с характерните за плаката силни визуални хрумки - се вписват и в чудесната игра на Европейската столица на културата, наречена “Заедно”. Игра, в която дори кирилицата не пречи, а помага за общуването със света.
Авторите, които участват със свои плакати в изложбата, са Милена Вълнарова, Кирил Златков, Николай Петрусенко, Надежда Комитска, Марио Иванов, Петър Чучулигов, Николай Младенов, Анна Симеонова, Дамян Дамянов, Камен Горанов, Светлана Мирчева, Теодор Лихо, Мариян Дзин, Милен Гелишев, Здравка Будинова и Светлин Балездров.
Придружаващите плакатите текстове от проекта „Европа на български“ са изписани с българския кириличен шрифт „Комета“ на художника Кирил Златков.
Кирилицата, писмената система, на която пишат днес българите и още над 300 милиона души по света - е създадена през 9 век. Двамата братя Кирил и Методий от Солун създават първата славянска азбука – глаголицата (предполага се към 862 г.). С делото си те утвърждават правото на всеки народ да се изразява свободно на своя език, както и правото на всяко човешко същество да се докосне до духовните постижения на човечеството чрез словото и книгата. През 1981 г. папа Йоан Павел II oбявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа заради важния им културен принос в историята на Европа.
Технитеученицинамират в новопокръстенаБългариямногодобриусловия, задапродължаттяхнотодело. Предполагасе, чекирилицата е създаденаименно в Българияотединотученицитенасолунскитебратя и е наречена „кирилица” в честнаУчителяКирил. ОтБългарияславянскатаписменостсеразпространява и среддругиславянскинароди – средсърби, руси, украинци.
Кирилицата днес е третата официална азбука на Европейския съюз, след латинската и гръцката. Тя е създадена въз основа на гръцката азбука, като към съществуващите гръцки знаци са добавени няколко графеми. 24 май е официален празник в България – Ден на славянската писменост, на българската култура и образование. Това е ден, в който българите честват един от символите на българската идентичност - кирилските букви, писменността, словото, просветата, културата и делото на двамата братя Кирил и Методий и техните ученици.
Проектът е част от официалната програма на Пловдив - Европейска столица на културата 2019.