Експерти с мащабен мониторинг в Стария град на сгради, калдъръми, подпорни стени и ел табла

  • от Мария Луцова
  • 09:58, 20.09.2024

Мащабен мониторинг на сгради, калдъръми, подпорни стени, електрически табла и цялостната градска среда ще извърши в следващите дни специална експертна комисия в Стария град. В нея влизат специалисти от Общинския институт, който управлява обектите, както и експерти от район „Централен”, Голяма община и  Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство” към Министерство на културата.

Целта е да бъдат открити и констатирани всички проблемни зони и сграден фонд в архитектурния резерват.

Такива специални обходи са извършвани на няколко пъти в годините. Този се случва по инициатива на Общински институт „Старинен Пловдив” , тъй като последният такъв е направен през 2020 г.

На финала комисията ще излезе с доклад и предписания за онези обекти, за които се налага да бъдат предприети действия по опазването им.

„Ситуацията в Стария град е много сложна, тъй като 70 процента от собствеността е частна. Институтът не управлява територията и това допълнително усложнява работата ни. Затова, след като комисията се произнесе и изготви доклада, към работата ни ще се присъединят и експертите от Националния институт за недвижимо културно наследство.  Това ще се случи,когато трябва да се изготвят предписания по чл. 72 и 73 от Закона за културното наследство”, каза директорът на ОИ „Старинен Пловдив” Елена Кантарева-Дечева.

Чл. 72 посочва, че: „При наличие на обстоятелства, застрашаващи недвижима културна ценност от увреждане или разрушаване, собственикът, концесионерът или ползвателят на имота е длъжен да уведоми кмета на общината, директора на регионалния музей и регионалния инспекторат по опазване на културното наследство по местонахождението на недвижимата културна ценност и да предприеме незабавни действия по обезопасяването ѝ”.

След това кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице и регионалният инспекторат по опазване на културното наследство дават незабавно съответни указания за аварийно-временно укрепване и определят срок за изпълнението им. Ако предписанията не бъдат изпълнени, общината извършва дейностите за сметка на собственика. За всички предприети действия се уведомява министърът на културата.

Според чл. 73 в 14-дневен срок от даване на съответното указание по чл. 72, за недвижими културни ценности, с изключение на археологическите, кметът на общината назначава комисия, която включва инспектор от регионалния инспекторат по опазване на културното наследство, представители на НИНКН. За художествени, етнографски и исторически недвижими културни ценности в комисията се включва и представител на съответния по тематичен обхват музей, а за действащи обекти с религиозно предназначение - и представител на съответното регистрирано вероизповедание. Комисията) Комисията установява с констативен протокол състоянието на недвижимата културна ценност, както и вида и обема на необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи. Към протокола се прилагат подробно описание на културната ценност според данните за нейната идентификация и регистрация и данни за собственика. Въз основа на констативния протокол кметът на общината в 14-дневен срок издава заповед, с която задължава лицата за тяхна сметка да извършат в определен срок необходимите укрепителни, консервационни, реставрационни и ремонтни дейности по проектна документация, съгласувана с НИНКН. Заповедта се съобщава на заинтересованите лица и може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс, като обжалването не спира изпълнението ѝ.

„Ще се опитаме да поставим за разглеждане и две други важни теми. Едната е свързана с паркирането и придвижването в Стария град. Това лято за пореден път бе увреден еркерът на Балабановата къща и поради липса на камери не бе установен нарушителят. Преди време имахме подобен проблем и от общинските служби поставиха знак, че пътят се стеснява. Явно това не е достатъчно и е необходимо да има камери.  Пострада и еркерът на Бакаловата къща, но човекът, който я увреди, сам пое отговорност, не избяга”, каза директорът на „Старинен Пловдив”.

Втората тема, която тя ще постави пред колегите си, е ситуацията с крепостните стени на ул. „Витоша”, в чиято основа има паркинги, и на Лапидариума.

„За тях не отговаря никой. Управлението им не е възложено на никого, защото има смесена собственост.  Тези крепостни стени обаче са изключително важна част от историята и се рушат. На няколко пъти имахме сигнали, че на паркинга са паднали камъни. Стените са обрасли. Периодично ги почистват служители от „Градини и паркове”, но с отстраняването на растителността пада и част от хоросана. Затова е необходима реставрацията и консервацията им”, каза още Елена Кантарева-Дечева.