Два проекта спасяват Пловдив от наводнения, стар мост заплашва града с безводие
Изграждане на дъждоотливни шахти ще предотвратят наводненията в Пловдив. Изготвяне на проект за съоръженията е един от приоритетите на Областната управа и заместник- кмета по Обществен ред и сигурност – Йордан Ставрев. Това стана ясно след среща, на която бяха обсъдени състоянието на речните легла и отводнителните канали в границите на Община Пловдив. Срещата бе по инициатива на Ставрев и в нея участваха областният управител Дани Каназирева, ресорните заместник-кметове на община Пловдив, районните кметове, представители на РД „Пожарна безопасност и защита на населението“-Пловдив, РИOСВ, Басейнова дирекция, Напоителни системи, Регионална дирекция на горите.
По време на заседанието бяха набелязани ключови проблеми и превантивни мерки, за да не се стигне до бедствени ситуации в региона и града.
Една от мерките е изграждане на дъждоотливни съоръжения по големите булеварди, намиращи се в близост до река Марица. Подобни шахти има вече изградени и в други градове и по думите на Дани Каназирева ползите от тях са видими.
„Това е най-евтиния и ефективен начин да се избегнат наводненията в Пловдив. В София такива няма именно заради подобни съоръжения. Всички знаем, че при силен дъжд или топене на снеговете, голяма част от улиците и булевардите се наводняват. Причината е, че шахтите не могат да смогнат с водата”, заяви Каназиревам която подчерта, че с изграждането на шахтите ще се облекчи работата на канализацията.
„Идеята ни е по най-бързият начин да се изготви идеен проект, да се калкулират стойностите на проекта и да се премине към реализация. Първо трябва да се започне от улиците и булевардите край реката”, каза областният управител.
По време на срещата са били набелязани още няколко проблема, свързани с предотвратяване на наводнения. Обсъдено бе и състоянието на река Марица, както и наложителните действия по почистване на коритото й.
„От 2010 година не е правено цялостно почистване на реката. Всяка година се отпускат между 30 и 32 хиляди лева за почистването на Марица, насочени към ОП”Паркове и градини”. Обрязват се единствено израстъци на дървета и се коси трева. Решихме, че е необходимо да се изготвят становища от всички институции за състоянието на реката, да се обобщят и да се направи анализ. Този доклад ще се внесе до кмета на град Пловдив и след обсъждане да се започнат кардинални действия по почистването на Марица”, разказа Йордан Ставрев.
Пред медиите Каназирева представи още няколко проблема, свързани с реките, преминаващи в Пловдив.
„С "Напоителни системи" имахме срещи около един много голям проблем. Това е старият жп мост над Марица, в източната част на града. Има огромна опасност да пропадне, тъй като основите му се рушат. Непосредствено до него е изграден нов мост, по който в момента се извършват жп превозите. Старото съоръжение обаче не може да бъде премахнато, защото по него минава важен водопровод от помпена станция „Юг”. Имахме срещи с ВиК, които имат готовност да започнат преместването на водопровода. Ако моста се откъсне и падне, града остава без вода. Отново от "Напоителни системи" имаме уверението, че до 2 месеца ще започне почистване на река Първенецка. Коритото е обрасло в дървета и храсти. Не е чистена от 20 години. Оказва се, че заради бетонните съоръжения, от които се пълни Гребната, реката се стеснява и водата вдига нивото си. Има опасност от скъсване на лявата дига и наводнение на район „Западен”. Предлагаме да се изгради подвижно съоръжение, което да се отваря и затваря при пълнене на Гребния канал”, каза още Дани Каназирева.
По време на срещата е бил констатиран още един проблем. Според областният управител, ромската махала Столипиново е заплашена от наводнение заради стеснение на коритото на река Марица. Това се дължи на изградената подпорна стена преди по-малко от 20 години.
„По данни на експертите в коритото на реката е широко 170 метра, а след стеснението е 85 метра. Това е двойно и по този начин водата не може да премине, връща се към града и нивото на реката се повишава. Идеята ни е да се направи хидрология и да се направи проект за осигуряване на нормално движение на реката”, заяви още Каназирева.
В края на януари комисията отново ще проведе среща в Областната управа, за да представят докладите си.