„Духовен път” - възстановеното възрожденско списание в Пловдив
Нова страница в духовния живот на църквата, както и в този на Пловдив се отвори с представянето на първия брой на новото религиозно списание „Духовен път”, издавано от Пловдивската митрополия. Не е изненадваща и темата на броя, посветена на града под тепетата. Тъкмо на негова територия се намират най-старите и важни храмове и артефакти от ранното християнство. Специален акцент е поставен на най-бележитите и значимите църкви като катедралния храм „Успение Богородично”, Митрополитския храм „Света великомъченица Марина”, храм „Св. св. Константин и Елена” в Стария град и др.
В първите страници редакторската колегия публикува интервю с Пловдивския митрополит Николай, с чиято благословия се реализира списанието. В него той разказва за своя път към Бога, за мисията на християнина в днешно време, за целите и задачите, които поставя пред своята епархия.
Историята на градските храмове започва от античността и може да се проследи от средновековието до наши дни. В по-ново време те са свързани със славни страници от нашата история. През XIX век именно Пловдив се превръща в центъра на българското национално възраждане, на борбата за църковна независимост, на движението за национално освобождение.
Именно под тепетата "Св. Богородица" и нейното прицърковно училище за пръв път тържествено и всенародно се празнува празника на светите равноапостолни братя Кирил и Методий. Тук е изковано духовното оръжие, което въздигна българската екзархия. В прегръдките на тези храмове са отгледани и възпитани бележити духовници, книжовници, народни учители, публицисти, издатели, мнозина от държавниците и просветителите на новата българска държава.
Затова „Духовен път” си поставя за цел да покаже и днешния богослужебен живот, а също и съвременните пастори, които достойно изпълняват своето служение и обгрижват своето паство.
„Създавайки това списание, освен, че се опитахме то да има известна просветителска стойност, но се и постарахме „Духовен път” да бъде един справочник, в който читателят може да открие карта на всички Пловдивски храмове и параклиси, както и контактите на свещениците. Желанието ни е списанието да се превърне в пътеводител на поклонника. В последните години сме свидетели на силен разцвет на поклонническия туризъм, а пътешествениците ще намерят много полезна информация между неговите страници”, категоричен е още архимадрит Максим.
Водеща заслуга за улавянето на красотата си им имат биоредакторът отец Мирослав Георгиев и особено митроплитският фотограф Неделян Нешев. Значим принос за визуалната красота на списанието има и Минко Михайлов – един от най-добрите отличени фотографи не само в България, но и по света.
В следващите броеве ще бъде представена богатата духовна съкровищница на православието, както и материалните знаци на християнството, поставени от нашите предци в цялата епархия, които дават основания за гордост на всеки гражданин, че принадлежи към най-старата държава, но и на най-старата православна държава в Европа.
По време на събитието по няколко думи споделиха също и митрополит Николай, д-р Архимадрит Петър, доц. д-р Енчо Тилев, кметът на Пловдив Костадин Димитров, както и журналистът Георги Милков.