Древна канализация и улица откриха археолозите в Пловдив
Древна канализация и масивна антична улица откриха при спасителни разкопки археолозите Елена Божинова и Камен Станев в имот на ул. „Леонардо да Винчи“.
Става дума за частно инвестиционно намерение. Започна изкоп със земекопна техника под наше наблюдение. Спряхме ги на ниво метър над котата на фундиране на планираната за строеж сграда, тъй като се натъкнахме на археологически пластове и структури, разказа пред Plovdiv Time Елена Божинова.
След като обектът бе посетен от комисия на Министерството на културата, бе предписано пълно спасително проучване.
Разкрихме ниво на пластове от Античността, в което са вкопани средновековни структури – ями. Някои от вкопаванията вероятно са част от землянки. Открихме част от средновековна улица с познатия начин на изграждане с трамбовка от дребни фрагменти от строителна керамика и дребни камъни, както в обекта на ул. „Д-р Вълкович“ където открихме антична арка. Тази улица вероятно е от втората половина на 12 и началото на 13 век. Това е един много цветущ период за града и цялата територия на Античния Филипопол е била отново заселена и обитавана. Откритото на този обект е доказателство, разказа Елена Божинова.
Екипът археолози от РАМ-Пловдив се изненада от разкритието на част от улица в посока север-юг. Масивните камъни показват, че на юг кардото е продължавало под съседна кооперация, но за съжаление там проучвания не са правени. Блокът е строен преди повече от десет години.
Тогава документите им, доколкото знам, са били без предписание за наблюдение от археолог. Построили са си кооперацията, разказа Божинова.
Тя допълни, че около улицата, разкрита в частния имот, е имало сгради. Доста зле са запазени, но все пак има един доста добре съхранен зид. Той е нарушен от един късноантичен канал към сгради и структури, които са напълно разрушени през средновековието или още в късния етап на късната античност.
Удивително е, че този канал е изцяло запазен. Покривните плочи са запазени на място. Каналът пресича целия обект в източната му част. Каменен, споен с хоросан, каза Елена Божинова.
Освен улицата, която археолозите засичат за първи път, на разкопките бяха открити монети, битова керамика, християнски гроб. Една от монетите е рядка находка – средновековна е и е от електрон, златен номинал, разреден със сребро.