Диригент и адвокат работят извънредно като градинари на Сахат тепе
Сахат тепе е един от най- красивите пловдивски паркове, намира се в самото сърце на Пловдив, но за съжаление през последните години има все по-запуснат вид. Изгнили дървета, саморасляци, изсъхнали клони и дървета, разрушени стълби и беседки вече са обичайна гледка. Паралелно с това много от скалите са издраскани с графити, част от пейките са изпочупени, на места липсва осветление, а преди няколко месеца вандали дори разбиха Часовниковата кула. При спорадичните доброволчески акции се изнасят по 20-30 чувала с боклуци, но след няколко седмици отново има разхвърляни кенчета, бутилки и други отпадъци. А една от основните алеи се превръща редовно в импровизиран паркинг.
Ако след работа решите да се качите на хълма, за да се насладите на великолепната гледка, която се разкрива от терасите на върха, ще видите двама млади мъже, които кастрят, поливат или събират отпадъци и трупат камари със сухи клони. Диригентът на Певческото дружество „Ангел Букорещлиев“ Илиян Тинагев и пловдивският адвокат Дяко Дяков са си поставили за цел да възстановят поне част от погубената красота на хълма.
Двамата се запознат случайно, като ги събира един контейнер за строителни отпадъци. „Един ден го бяха стоварили пред къщи и след това дойде Илиян да ме предупреди, че започва ремонт на сградата на дружеството. Много се зарадвах, защото родната ми къща и певческото дружество са строени по едно и също време през 80-те години на 19 век, а през последните години сградата беше в плачевно състояние и отпред беше сборище на наркомани“, разказва адвокат Дяков. „От общината отпуснаха средства за ремонт и санирахме сградата. Но околният пейзаж беше трагичен“ разказва Тиганев. „Видях, че Илиян е млад и много инициативен човек и предложих да помогна и с общи усилия да се опитаме не само да облагородим хълма, но и да привлечем други доброволци“ разказва Дяков. Той е израснал в района и си пази спомени за времето, когато тепето е изглеждало далеч по-приветливо. „Хълмът беше любимо място на пловдивчани и ние искаме да възродим тази традиция. Искаме това място да бъде посещавано не от вандали, а от пловдивчани и туристи“, казва юристът. И така два- три пъти седмично двамата започват да чистят алеите и да изнасят изгнилата дървесина.
Докато се опитват да придадат по-цивилизован вид на хълма , адвокатът и диригентът се сблъскват с различни проблеми. Пред сградата системно се събират непълнолетни, които използват фасадата на дружеството като пано и драскат със спрейове. Други пък се дрогират. Преди няколко седмици потушават пожар, запален от деца, които хвърлят бомбички на хълма. „Успяхме навреме да потушим пламъците, преди да пламне цялото тепе. Заловихме и извършителите, благодарение на камерите, но тъй като са малолетни, те не носят наказателна отговорност. След като заловихме няколко групи драскачи с помощта на видеонаблюдението, посегателствата в района намаляха. За съжаление и родителите на тези деца не реагират нормално – идват да се карат с мен и да настояват да изтегля жалбите от полицията“ разказва Тиганев.
Но дали само децата са виновни? От разговори с тях става ясно, че нито в семейството, нито в училище тийнейджърите не получават информация за историята и важността на хълма с часовника.
Тиганев и Дяков са се оборудвали с необходимите инструменти – резачи, ножици , ръкавици, чували, а освен това са инвестирали и в няколко прожектора. И двамата се надяват инициативата им да привлече повече хора. „Мнозина като минават от тук ни се усмихват и поздравяват, но още никой не се е присъединил към нас. Миналият месец Инициативен комитет от хора, които живеят в района направиха петиция, в която настояват общината да се заеме спешно с облагородяването на хълма и ние ги подкрепяме. В подписката се включиха около 500 човека и се надяваме да бъде взета под внимание“ казва Тиганев.
Паралелно с това адв. Дяков е посетил приемната на „Браво Омбудсман“ и е получил уверение, че членове на гражданското сдружение ще им помогнат с няколко акции за разчистване на хълма.
„Ако продължим с работата, се надявам след година Сахат тепе да има съвсем друг вид. Но има доста неща за вършене и времето и силите не ни стигат. Надявам се да ни подкрепи местната власт и повече пловдивчани да се включат. След като оправим източната част, ще ще се прехвърлим и в западната част, където положението е още по-тежко. Там има нужда от специализирана техника и ще разчитаме на „Паркове и градини“. Но не знам дали и те могат да се правят, защото изгнилите дървета са десетки. Или това трябва да се възложи на частна фирма, а теренът е много труден и всичко ще се върши на ръка. Но все пак е по-добре е да правим нещо, отколкото само да се оплакваме“ казва адвокатът.
Двамата показват, че с малко средства, лично време и много желание, могат да се постигнат сериозни резултати. „Всички сме заети, но въпреки това всеки от нас може да отдели час- два за да направи района, в който живее по-приветлив. Аз имам малко дете и искам то да расте в по- естетична среда. Всички живеем в този древен и красив град и трябва да се грижим за него. А все пак и и физическия труд е добра почивка след продължителен ден в офиса. И замества фитнеса“, казва Дяков. „Доброволческият труд е част от моя живот и винаги се отзовавам. Носи ми вдъхновение и ме зарежда“ допълва Тиганев.