Дигитализацията навлиза в пловдивското общинско образование
от Паулина Гегова
Нов Център за трансфер на технологии се откри тази сутрин в Дом на културата „Борис Христов”. Той е резултат от едногодишната работа на Център за творческо обучение, съвместно с Община Пловдив и цели да вкара технологиите в класните стаи за по-голяма достъпност на информация и обратна връзка между ученици и учители.
Реформата в образованието никога не свършва. Отдавна сме изгубили битката в стремежа да поддържаме интереса на учениците. Дори на преподавателите вече им е скучно, заяви заместник - кметът на Община Пловдив Стефан Стоянов.
Затова Александър Ангелов от Център за творческо обучение и екипът му се стремят да предоставят на учениците и студентите алтернативен начин на обучение, който може да превърне всяка класна стая в компютърна, без да е нужно да се затрупва от машини.
Центърът за трансфер на технологии се намира на първия етаж на Дома на културата и е разположен по обширен и свободен начин. Обособена е част за работни места. Върху боята за прожектиране може да се пише с маркер, самите проектори са широкоекранни. Стаята е климатизирана, ще се постави нова настилка и ще се въведат асистенти с изкуствен интелект. В нея се помещават електронни устройства без мрежови кабели, заряд box за лаптопи и джоб за зареждане на смартфони или таблети. Пространството е подходящо за провеждане на лекции, презентации, събития и други. В центъра работят 17 специалисти, които се стремят да правят нещата по правилния начин, а не както е написано някъде.
Внедряването на технологии в образованието не е завършен цикъл. Най-често се закупува техника, в един момент се изоставя и се чака нова. Според ЦТО това трябва да се промени, затова започва обучение на технологични директори за училищата, както и предложение за нов предмет, наречен Компютърно моделиране.
Програмата е попаднала в тригодишния пакет на Общината и ще влезе в повечето общински училища. Само за миналата година 8 учебни заведения са се възползвали от пакета, а през настоящата се очаква още 15 да се включат. Дори google и windows имат безплатни обучителни пакети на български език от една година насам. Според Стефан Стоянов пловдивчани ще са луди да не извлекат полза от този вид обучение.
Пловдивска община е първата в България, която приема идеята с отворени обятия, а по стъпките й вече вървят и други, като Габровска. Остава въпросът дали дигитализацията няма да измести напълно учебниците и книгите и ще може ли да се спази тази мъдра граница между двете системи или те ще се самоизядат.