Битката за спасяването на „Тракарт” се пренася в Общинския съвет
От Мария Луцова
Подписката в подкрепа на местната гражданска инициатива „Да спасим културен център „Тракарт” ще бъде разгледана на сесията на Общинския съвет на 14 март. Тя бе връчена на председателя Савина Петкова в началото на февруари и местният парламент очакваше официален отговор от ГРАО за проверката на хората, подкрепили акцията.
От внесения документ става ясно, че гражданите искат да участват в подготовката на кандидатурата на „Античните мозайки на Филипопол“ в ЮНЕСКО и в бъдещото управление на културен център „Тракарт“, поискаха членовете на местната инициатива „Да спасим културен център „Тракарт“. Предложението им бе връчено на председателя на Общинския съвет Савина Петкова.
Инициативата бе подета по изискванията на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление на 5 декември миналата година. Тя бе отговор на анонсираното от кмета Иван Тотев намерение на общината концесията на подлез „Археологически“ и на културния център, създаден от Жорж Трак, да не бъде удължена. Причината, която градоначалникът изтъкна, е, че красивите мозайки в подлеза на Понеделник пазара са част от кандидатурата на Пловдив за ЮНЕСКО и според изискванията на световната организация не могат да се управляват от частно лице.
Ето какви са исканията на хората, включили се в гражданската инициатива:
1. Запазване дейността на Културен център „Тракарт“ и удължаване срока на концесионния договор, чрез сключване на тристранно дългосрочно споразумение за публично-частно партньорство между държавата в лицето на Министерство на културата, Община Пловдив и „Тракарт“ ЕООД до приемане на решението на ЮНЕСКО за определяне на перистилна жилищна сграда „Ейрене“ като световно културно наследство.
2. При включване на групов паметник „Античните мозайки на Филипопол“ под егидата на ЮНЕСКО, Община Пловдив да гарантира с решение на Общински съвет включване на представители на гражданска квота в Управителния орган, управляващ бъдещия културен обект, с цел осигуряване на прозрачност при вземане на решения и реализацията им на обекти – Малка Базилика, Голяма Базилика и антична жилищна сграда „Ейрене“, чрез периодична отчетност на Община Пловдив за всички разходвани средства и постигнатите резултати на всяко полугодие, поради голямата обществена значимост.
3. Включване на представители от гражданска квота в екипите, подготвящи процедурата за кандидатстване на „Античните мозайки на Филипопол“ като групов паметник на културата под егидата на ЮНЕСКО.
Начело на гражданската инициатива е актрисата Ивана Папазова, а членове – общественикът Лука Станчев, театроведът Пенка Калинкова, художникът Матей Матеев и бизнесменът Любозар Фратев.