Бездомната Пловдивска опера излиза на протест
от Руслан Йорданов
Първият в историята на България протест на симфоничен оркестър може да се разрази в Пловдив тази есен, ако държавата не вземе мерки относно бедстващото положение на Държавна опера Пловдив, която от години е без собствена сграда и не разполага с нормални условия за работа.
Предупреждението отправи днес директорът на операта Нина Найденова. „След септември и октомври оркестърът на Държавна опера Пловдив няма къде да репетира и това е най-голямата опасност. Музикантите няма как да работят при падащ покрив и минусови температури”, допълни тя.
Есенната симфонична програма под тепетата ще бъде открита с концерт на виртуозния пианист Евгени Божанов и откриването може да се превърне и в прощален концерт, заяви директорът на операта. В момента 90-членният оркестър и артистите репетират в Концертна зала, която се намира в плачевно състояние. „Имаме предписание за затварянето на залата от всички държавни институции, но ние продължаваме да работим в нарушение на закона”, подчерта Найденова.
Преди година Общинският съвет в Пловдив прие решение за построяването на нов дом на Операта, в която работят 240 души, но досега няма никакъв напредък, като изключим балона с „Опера в Панаира”, който бързо се спука.
Днес фондация „Дом за Пловдивската опера” представи своя бизнес-план за бъдещата сграда. Разходите за строеж без сценичното оборудване възлизат на 26,5 млн.лв., съобщи икономистът Георги Стоев. Очакваните годишни приходи на културната институция се изчисляват на 2 млн. лв. В тях влизат постъпления от наем, търговска дейност, музей на музиката, детски оперен театър, магазин и офисни помещения.
Една трета от приходите ще дойдат от спонсори и рекламодатели, а 15% са планираните постъпления - от споделяне на авторски права, ВИП-събития, сезонни карти, паркинг и други. Стоев смята, че държавата може да поеме наема на Пловдивската опера за период от 25 години, който условно възлиза на половин милион лева годишно, и с тях да спонсорира строителството. Залата ще бъде с разгърната площ от 13 160 кв. м. Ще има три етажа, подземен паркинг, зала с 1 000 места, Камерна зала, детска зала, репетиционни, гримьорни, галерия и крило с офиси.
Нина Найденова предупреди, че Държавна опера Пловдив е на път да спре работа заради невъзможните условия
Тези дни в Пловдив бе на посещение зам.-министърът на културата Румен Димитров. Той е направил оглед на подходящите за оперна сграда места. Сред най-харесваните са Щабът на армията до площад „Съединение”, и други терени, които са собственост на военното министерство - срещу Гарнизонна фурна, до хотел SPS и други. Зам.-министър Димитров е обещал да придвижи проекта за новия дом на операта възможно най-бързо, както и да се заеме с ремонта на Концертна зала. Пълна подкрепа е изразил и областният управител Здравко Димитров.
Докато преминат големият авариен ремонт на Концертна зала и строежът на нов Дом на операта да се направи Къща на музиката в Тютюневия град на мястото на бившия мебелен магазин „Галеро”, предложи Нина Найденова. Според нея там има подходящи помещения за репетиции на 90-членния Симфоничен оркестър. В бившия тютюнев склад могат да бъдат направени и ателиета по музика, в които да се осъществи програмата за деца „Госпожа Опера”. Децата там ще се обучават на пеене, балет и актьорско майсторство от звездите на Пловдивската опера.
Найденова отчете и успех на протичащия в момента фестивал „Opera Open” – с 46% са се увеличили зрителите на спектаклите на Античния театър в сравнение с миналата година.
Бившият магазин „Галеро” да стане Къща на музиката, предлага Нина Найденова