Административният съд реши: Община Пловдив плаща 110 лв. на „Музикаутор” заради отказ за достъп до информация

  • от Мария Луцова
  • 12:35, 08.06.2022

Пловдивският административен съд осъди Община Пловдив заради отказа да предостави информация на „Музикаутор”. Сдружението е подало Заявление за достъп до обществена информация и е отправило 6 въпроса към администрацията. Секретарят на Общината обаче частично е отказал такъв.  

От организацията за защита на авторски права са отправили следните питания:

„1. В периода 01.01.2022 - 31.12.2022 г. кои са събитията - концерти, фестивали и други с използване на музика, за които се предвижда/е одобрено пълно или частично финансиране от бюджета на Община Пловдив? В какъв размер е стойността на финансирането на всяко едно от културните събития на територията на общината? Моля, посочете бенефициентите на финансирането от страна на общината - фирма, а по възможност - и контакти на организаторите на всяко отделно събитие?

2. В периода 01.01.2022 - 31.12.2022 г. съществува ли изискване/ условие/основание в процедурата или в договорите за финансиране на културните събития, сключени между Община Пловдив и конкретните бенефициенти(организатори), последните да докажат уреждането на правата на авторите на музика, текст, аранжимент и издателите с организациите за колективно управление на тези права?

3. В периода 01.01.2022 - 31.12.2022 г. предвидено ли да се извършват проверки при/преди отчитането на средствата за финансиране на събитията от Община Пловдив дали бенефициентите (организаторите) са спазили условията по Закона за авторско право и сродните му права и по сключения с общината договор?

4. В периода 01.01.2022 - 31.12.2022 г. предвидена ли е в процедурата на Община Пловдив за одобряване на финансирането на културни събития неблагоприятна последица/санкция към бенефициентите на финансирането, ако те не са спазили задълженията си по чл. 58 от ЗАПСП, и ако да - каква е тя?

5. В периода 01.01.2022 - 31.12.2022 г. какви са документите съгласно процедурата на Община Пловдив за одобряване на финансирането на културни събития, въз основа на които общината приема, че правата на авторите на текст, музика, аранжимент и издателите са предварително уредени от бенефициентите (организаторите), кандидатстващи, получили и предстоящи да получат финансиране за организиране на културно събитие?

6. Какъв е механизмът на плащане от Община Пловдив към бенефициентите (организаторите) - еднократно, преди културното събитие, на два транша - преди и след събитието или друго?“.”

Секретарят на Община Пловдив е предоставил достъп до исканата информация по точки 1 и 6, за останалите 4 е отказан такъв с аргумент, че „съгласно разпоредбата на чл. 2, ал. З от ЗДОИ информация от обществения сектор е всяка информация, обективирана върху материален носител, включително съхранена като документ, звукозапис или видеозапис, и събрана или създадена от организация от обществения сектор, а в настоящия случай в съдържанието на въпросите се иска информация за бъдеще време, която попада извън приложеното поле на ЗДОИ.“

Така на практика е налице мълчалив отказ за предоставяне на тази информация, тъй като общинската администрация не е спазила законовия 14-дневен срок за отговор. Заявлението е входирано на 17. февруари тази година, а отговор по точки 2, 3, 4, и 5 от изисканата информация няма.

Преписката по делото трябва да бъде изпратена на секретаря на Община Пловдив, който изрично да се произнесе мотивирано по Заявление за достъп до обществена информация в частта му по т. 2, 3, 4 и 5.

Решението на ХVІІ състав на Административния съд с председател Татяна Петрова е да отмени мълчаливия отказ на секретаря на Общината за достъп до обществена информация. Определя 20-дневен срок за произнасяне, считано от датата на влизане в сила на съдебното решение (7.06.2022 г.) Осъжда Община Пловдив да заплати на „Музикаутор” 110 лв., които представляват държавната такса за образуване на съдебното производство и възнаграждение за юристконсултска защита.  Решението е окончателно и не подлежи на касационно оспорване на основание чл. 40, ал. 3 от ЗДОИ.

 

ПРЕДИСТОРИЯ:

Споровете на „Музикаутор” и Община Пловдив не са от днес. През 2014 г. организацията за защита на авторските права обвини местната администрация, че ощетява творците. Повод за обвинението бяха два проведени фестивала „Пловдивски джаз вечери” и „Нежни чувства”, както и концертите за коледните и новогодишните празници. От сдружението обявиха, че са сигнализирали за проблема както Общината, така и Министерство на културата.

Тогавашният зам.-кмет с ресор „Култура” Стефан Стоянов обясни, че Общината сключва директни договори с носителите на права или техни представители.

От „Музикаутор” отговориха, че правоносители са не само изпълнителите, но и авторите на музиката, текста, аранжимента. А техните права с директните договори не са защитени.

Споровете избухнаха с нова сила през 2019 г., когато стана ясно, че София Мюзик Ентерпрайсез, обвинявана от „Музикаутор” за десетки нарушения на права, е прехвърлила организацията на фестивала „Hills of Rock” нае „Фест тийм“ ООД, представлявано от Стефан Еленков.

Музикаутор обвини SME, че е влязла в съмнителна схема с прехвърляне на фирми, ощетяваща авторите на музика със стотици хиляди левове. От справка в Търговския регистър става ясно, че компаниите на SME, управлявани от Иван Несторов и Димитър Ковачев, които са изключителни представители за страната на световния лидер Live Nation, вече са с други собственици и с крупни дългове към авторите на музика.