Пътят на сърцето минава край Кръстова гора, до „кацнал“ на хълма параклис
Пътят на сърцето минава съвсем близо до Кръстова гора. Така се казва екопътеката, която започва от село Борово. Едно красиво кътче на Родопите, което е само на 56 км от Пловдив и определено заслужава да се посети. В селцето има къде да похапнете, а в района има къде да се поразходите.
В центъра на Борово има площад, до който може да паркирате и да се ориентирате към къде да поемете.
Първият ви вариант за разходка е по екопътеката, а вторият до параклиса "Възнесение Господне", който е „кацнал“ на най-високата точка в селото.
Селото също е много красиво и поддържано, като заради близостта си до Кръстова гора има много хотели и къщи за гости. Археологически разкопки показват, че районът е бил населяван още през 5-4 век пр.Хр. За пръв път обаче името му се споменава през 1083 г. в писмени устави от византийския военачалник Григорий Бакуриани, отнасящи се до монашеската общност в Бачковския манастир. До средата на 17 век, макар и под османска власт, християнството тук изживява подем – строят се църкви и параклиси, развива се просветна дейност, поддържат се традициите.
Още преди табелата за Борово погледът ви ще бъде прикован към параклиса „Възнесение Господне“.
Храмът се намира след селото, но е разположен на високо и разкрива панорамни гледки. Може да се разходите до там пеша, а може и с лек автомобил. Поемете по пътя за Кръстова гора и малко след селото ще видите отбивка в дясно.
Параклисът е построен през 2006 година, като мястото му не е избрано случайно, то е тачено още от древни времена. Съграден е с лични средства на местното население.
За екопътека Пътят на Сърцето си отделете малко повече време. Началната точа е от черквата „Рождество Богородично", в центъра на селото, като пътеката се състои от три маршрута - Походът на Усмивката, Походът на Вярата и Походът на Светлината.
В центъра на Борово има карта на трите маршрута, а те също така са и добре маркирани. Ако искате да обиколите и трите маршрута ще ви трябва около 2.30 часа.
По пътеките са изградени параклиси, чешми и кътчета за отдих. Редуват се открити и горски участъци, разкриват се красиви гледки.
Ето и подробно описание на трите маршрута от сайта на село Борово:
Походът на Усмивката
Началото на маршрута е в центъра на селото от черквата „Рождество Богородично“, оттам стръмно се изкачва към каменна чешма с лековита вода и параклиса „Св. Неделя“ и по красива панорамна пътечка извежда извън селото до коларския път, който плавно се движи през вековна букова гора, извежда до най-новия параклис на селото „Св. Спиридон“ и през няколко пресечени поляни извежда до най-високата точка на маршрута - параклиса „Св. Петър и Павел“ (1090 м.). На връщане пътеката се спуска на серпентини през ниска дъбова гора и стига до красива седловина, в която е построен параклисът „Св. Георги”. На около 100 метра в южна посока от него има дървена беседка за почивка с чудна гледка към селото. От тази точка маршрутът е естествено свързан с друга еко-пътека, която извежда до град Лъки (3 часа). Връщането към селото става обратно през параклиса „Св. Георги“ и през малка зелена пътечка с няколко чешми или директно по коларския път.
Цвят на маркировката: син
Походът на вярата
Началото на маршрута е от центъра на селото, от там се изкачва към каменна чешма с лековита вода и параклиса „Св. Неделя“. Стръмно изкачване извежда до последните къщи на селото в подножието на скалната игла (Чучуль скала), а от там пътеката завива в ляво и минава през естествена скална ниша (пещера), в която навремето са гледани животни.
При горния изход на нишата, веднага вляво, има възможност за изкачване на скална площадка с прекрасна панорама към селото. Пътеката минава между и над скалите, прави няколко красиви отбивки към скални площадки - идеални места за наблюдение на птици и диви животни.
Отбивка в дясно от пътеката води до уникална скална тераса, на която има огромен камък с естествено графично образувание на кръст. Маршрутът извежда до параклиса „Св. Дух” и скална пирамида, най-високата точка в маршрута (1096 м.).
На около 300 метра в гората, зад параклиса „Св. Дух”, се намира местността Зараница – древно светилище, близо до което има чешма с ледена букова вода.
Връщането става по коларския път, от източната страна на параклиса. На около 100 метра по него, от дясната страна се вижда разклонение, маркирано с каменни пирамидки. Пътеката стръмно се спуска през залесена местност и извежда над параклиса „Св. Неделя“.
Ако се продължи по коларския път, този маршрут може да бъде съединен с Похода на Светлината, който извежда до параклиса „Св. Илия” и/или „Св. Спас”.
Походът на светлината
Началото на маршрута е от храма „Св. Спас”. До него може да се стигне по красива панорамна пътечка, която започва на около 300 м. източно от центъра на селото, минава покрай стара плевня и извежда от горната част на завоя за „Св. Спас“.
Вторият начин е да се изминат 400 м. по асфалтовия път в посока към Кръстова гора. Походът на Светлината минава през параклиса „Св. Константин и Елена“ и извежда стръмно нагоре към билото до коларския път. От него в източна посока, по коларския път, може да се направи лъч до параклиса „Св. Илия“.
На около 500 метра след излизане на коларския път маршрутът рязко свива на запад и слиза по браздата между ливадите, за да отведе до местност с редки растителни видове и уникални скални образувания, наречени „Стъпалата“.
Пътеката е обозначена с каменни пирамидки, жълти дървени стрелки и цветна маркировка.
Този маршрут може да бъде съединен с Похода на Вярата, който извежда до параклиса „Св. Дух“, ако се продължи по коларския път в посока север към билото.