Юлиян Табаков показва изложбения цикъл „Genesis” в Пловдив
Юлиян Табаков ще представи изложбения цикъл „Genesis” в галерия „2019” от 5 юли до 3 август. Откриването е от 18 до 20 ч. Художникът създава проекта със свои творби от последните 7 години, които представя във флуидна комбинация спрямо изложбени пространства в различни градове в България.
В Пловдив „Genesis” включва творби от „Портрет на умиращ титан”, „Вакуум”, самостоятелни триизмерни обекти и част от произведенията, създадени специално за цикъла.
„Genesis” е последната част и същевременно е заглавие на едноименен триптих заедно с “Мигновения” (2015 г.) и “Портрет на умиращ Титан” (2021 г.). Проектите са изградени от художествени серии, част от които са и “Вакуум” (2022 г.) - обекти и видео инсталация „Генезис“, включва творби от всички проекти в различни комбинации, разработени за конкретното пространство. Това е първият ми изложбен цикъл със собствен формат, който ще преподреждам смислово спрямо мястото, на което се случва - 4 галерии в 4 български града”, споделя концепцията си авторът Юлиян Табаков.
“Изсъхналото дърво е родило ябълка. Невъзможността е превърната в избор. Това е капка цвят и най-оптимистичният образ в мрачната вселена на Юлиян Табаков. В нея желанията надскачат даденостите на битието, оглозгват го до кокал и го захвърлят мършаво и празно. Лишаването от земната опора изпразва и нас самите от съдържание. Собствената незадоволеност и безсилие избухват в нараняване на близкия свят – немощна компенсация на личната празнота. Страхът се изражда в агресия, а унищожението върви в двете посоки. Как да сътворим живот, когато не харесваме самите себе си?“, пише изкуствоведът Мария Василева казва за проекта „Genesis”.
Изложбеният цикъл „Genesis” и отделните негови серии се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Национален фонд „Култура”.
Юлиан Табаков е визуален артист. Образованието му включва сценография в Национална художествена академия, София, изящни искуства в ENS des Beaux-Arts, Париж и Central Saint Martins College of Art and Design, Лондон. След 2002 г. се установява в Швеция и България, където осъществява сценографски и костюмографски проекти за над 60 театрални и оперни постановки, игрални и документални филми. Илюстрира детски книги и стихосбирки, режисира художествено-документални филми. Има самостоятелни изложби и участия в колективни представяния в България, Швеция, Чехия, САЩ. Някои от най-популярните му проекти са “Три сестри” – авторски спектакъл по А. П. Чехов, пространствените инсталации “Мигновения” и “Портрет на умиращ титан” – серии фотографии и триизмерни обекти, документалният филм “Цветанка”. Сред наградите му е призът "Стивън Доханос" за рисунка "За по-зелена планета"- Society of Illustration NYC и награда "Аскеер"за костюмография на спектакъла “Идиот 2012” по Достоевски.
Отличен e със "Златен век"за принос в развитието на българската култура.