Явор Гърдев и Красимира Стоянова правят спектакъл с учениците си в Пловдив
Спектакъл пърформанс „Нарцис и Ехо“, в чието създаване участват Недко Солаков, Георги Господинов, Красимира Стоянова, Галина Борисова и Явор Гърдев, ще вдъхнови Пловдив на 1 ноември. Проектът е част от мащабна платформа за надарени млади хора, включени в първото издание на Националната стипендия „С усилие към звездите”. Тя бе учредена от фондация „Културни перспективи” и КЦМ 2000 ГРУП по идея на оперната певица Ина Кънчева.
Пърформансът е кулминацията на конкурса, в който стипендиантите от пет области на изкуството: визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс, преминавайки през етапите на усвояване на стипендията, представят себе си и своя прочит върху една обща тема, правейки своята първа крачка на свободни артисти след получената подкрепа.
На 1 ноември в различни точки на града ще бъдат показани няколко различни, но взаимно свързани творби, които ще имат кулминационна точка в спектакъла „Нарцис и Ехо“. Обединяващата тема на спектакъла е вдъхновена от мотив от античната култура, третираща общочовешки идеали и ценности, свързани с историята, традициите и съвремието, пренасяна в духа на времето и представяща един съвременен образ на културното и историческото ни наследство.
Стипендията осигурява финансова подкрепа за растеж и развитие, осъществяване на личен проект, както и менторски съвети на петима от най-изявените български артисти за всяка една от областите – Недко Солаков, Георги Господинов, Красимира Стоянова, Галина Борисова и Явор Гърдев.
Имената на първите стипендианти са Радослав Нинов - Руди (визуални изкуства), Александър Габровски и Йоанна Елми (литература), Стефани Кръстева ( музика), Стефани Ханджийска (танц), Емона Илиева, Констанца Гецова, Надя Керанова (театър/пърформанс).
“Древният мит за невъзможната среща между загледания в собствения си образ Нарцис и заслушаната в собствения си глас Ехо проявява симптомите на една от най-тежките социални болести на съвременността – отчуждението. То неумолимо ни спохожда, когато поставим себе си в центъра на собствения си свят. Попаднем ли в изкусителния резонанс на собствените си вибрации, пътят към другия неумолимо се затваря и оставаме в плен на отражението си. Съзерцаваме това отражение по екраните на мобилните си устройства, опиваме се от неустоимостта му в очите на предполагаемите други, докато реалните други постепенно изчезват, стопяват се в маранята на все по-избледняващата реалност. Колкото и да ги викаме после, чуваме само отгласа на собствения си глас. Загледани и заслушани в себе си, отваряме портите на бездънната и безутешна самота”, казва режисьорът Явор Гърдев.
Проектът „Творба – антична култура” е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.