Военноисторическият музей показва с какви атрибути може да бъде преборен дяволът
Националният военноисторически музей ще разкрие с какви атрибути може да бъде преборен дяволът, как символът на смъртта – кукумявката, може да спаси човешки живот, какво свързва първия първия военен полет с музиката в една специална изложба на 30 май от 17 часа в пространството на първото летище на Пловдив на бул. „Освобождение” 76. Мястото, където ще бъде експонирана „Музеят – неочакван, отворен, споделен” не е избрано случайно, защото там се предвижда да бъде изместен Музеят на авиацията.
Посетителите ще научат и други интересни факти и истории като тази какво е общото между златната тоалетна в „Гугенхайм“ и българските музеи.
Нестандартната изложба провокира всеки да преобърне перспективата си за музея. Ако преди една история е илюстрирана с богатство от експонати, тази изложба показва по неочакван начин как един-единствен експонат може да разкаже много любопитни истории. Някои от тях предизвикват смях, други – гордост и любопитство, а трети биха провокирали посетителите да оспорят представеното и да достигнат границите на собствената си толерантност. Гостите на изложбата ще изберат сами дали да следват догматичните представи за културното наследство, или да погледнат на него като възможност за различен начин на интерпретация на времето и събитията.
Изложбата „Музеят – неочакван, отворен, споделен“е част от програмата на Пловдив–Европейска столица на културата 2019 г. Реализира се в партньорство с Регионален исторически музей – Велико Търново, и Българска национална филмотека. Тя може да бъде разгледана в Пловдив до 14 юли.