Военният Дядо Коледа и Пловдивската опера
от Руслан Йорданов
Военният министър Красимир Каракачанов с лекота попари надеждите на Държавна опера – Пловдив скоро да намери свой дом. „Министерството на отбраната не е Дядо Коледа и на мен ми е омръзнало да идват представители на разни институции с искания за предоставянето на военни имоти”, аргументира се той. Според Каракачанов занапред трябва срещу предоставените имоти министерството да получава нещо в замяна.
Огорчението от купищата искания донякъде е разбираемо. В последния четвърт век военните минаха през реформи, които се заключаваха предимно съкращаване на личния състав и въоръженията, закриване на поделения и продажба на имоти. Твърде малко дотук се инвестира в развитието на въоръжението сили, а и професиите на войниците и офицерите не се ползват с висок обществен престиж и прилично заплащане.
В същото време министър Каракачанов се отказва неподготвен по проблем, по който вече тече координация между съответните държавни ведомства. Миналата седмица в Пловдив дойде зам.-министърът на културата Румен Димитров, който обеща да съдейства и дори направи обиколка на военните имоти в града, които са подходящи за строеж на сграда на Операта.
Той съобщи, че са започнали разговори между двете министерства – културното и военното, за въпросните терени. Не е тайна, че най-достоен за Пловдивската опера е част от имота, върху който се намира Щабът на 68-а бригада „Специални сили” до площад „Съединение”. От фондация „Дом за Пловдивската опера” поясниха, че са получили чертежите на терена и е възможно постройката да бъде издигната там, ако им бъдат отстъпени 5 000 кв м.
Проблемът е изключително остър и не търпи отлагане. 240 души работят при непоносими условия в Операта. Певци, артисти, музиканти и балерини са принудени да репетират и понякога да изнасят спектакли в Концертна зала, която буквално се разпада и е опасна за живота и здравето, включително и на публиката.
В същото време Операта е една от културните институции с които Пловдив с право се гордее. И настоящият летен фестивал „Opera Open” преминава при почти пълен Античен театър и привлича зрители от цял свят. Любителите на оперно изкуство от близо и далеч идват специално у нас, за да изживеят невероятните спектакли на древната мраморна сцена. Солистите и музикантите на Държавната опера са търсени за турнета и концерти от най-престижните сцени по света.
Поради продължаващото нехайство на държавните и общински служби творците са изправени пред невъзможност да продължат своята работа. Директорът на Операта доц. Нина Найденова заплаши да обяви нулев сезон през 2019 г., когато Пловдив е Европейска столица на културата. Никой не се трогна особено.
Преди няколко дни тя предупреди, че музикантите ще излязат на протест през есента, защото 90-членният симфоничен оркестър не може да продължи а репетира при падащ таван и температури под нулата. Отново последва пренебрежително отношение.
Работата е там, че Министерствата на отбраната и културата, както и Пловдивската опера, са част от една и съща държава, не от различни. И юнашкото изхвърляне на министър Каракачанов е поредното доказателство, че между институциите цари хаос и разнобой.
Изпълнителната власт е разпарчетосана между коалиционните партньори и всеки командва собственото си министерство все едно ръководи отделна планета. Идват до тепетата, дават неизпълними обещания и потъват обратно в софийската мъгла. Забелязва се липса на елементарно уважение не само към настоящите избиратели, но и мисъл за бъдещите поколения.
Отговорните институции – министерства и община, си измиват ръцете една с друга и завъртат всеки случай в омагьосания си кръг. За да се реши и най-елементарният проблем, се налага лично да се занимае Бойко Борисов. Затова последната надежда на пловдивчани остава премиерът да се окаже таен фен на оперното изкуство.