Веско Велев и Георги Георгиев с обща изложба скулптура и живопис в Пловдив
Галерия "Артистика" посреща пролетта с обща изложба на Веско Велев (живопис) и Георги Георгиев (скулптура). Откриването на изложбата ще бъде на 7 април от 18.30 до 20 ч.
Веско Велев е роден на 18.03.1956 г. в с. Кърнаре, област Пловдив. През 1985 г. завършва Художествената академия в София, специалност живопис в класа на професор Иван Кирков. Живее и работи в родното си Кърнаре и в ловешкото село Дълбок дол. Работи с еднаква лекота живопис, дърворезба и керамика, рисува върху хартия и има изяви в областта на концептуалното изкуство. В документалния филм, излъчен по БНТ, "Осветените дворове", Веско Велев изразява своя възглед за това какво поддържа и мотивира един творец: "Най-важно е дали (творецът) ще съумее да запази свободата си и чувството си за игра в правенето на работата. Т.е. толкова да бъдат свободни, че да бъдат като игра. Важно нещо за един творец е свободата на съзнанието му, защото там се раждат нещата и там е мястото на неговата свобода."
"С картините си Веско Велев открива тукашната, нашата земя, но го прави не по учени предписания, нито жонглира с декоративните атрибути на родното. Той просто е тук и тук реагира на всичко около него чрез очовечените си сетива. Допирът му до нещата не констатира фактури, а извиква мисли и звуци. Боите - ту ярки, ту замиращи в монохромност - ни отпращат по поетични орбити. Слухът му долавя в образите песента на колелетата. Не формите на тревите и плодовете, а тяхната природна сладост го влече. В тази негова тотална сетивна нагласа говори одухотворената плът. А това е най-крехката, най-уязвимата позиция за един художник. Как да си сигурен, че ще срещнеш ответната възприемчива душа?", коментира доц. Ружа Маринска за творчеството на Веско Велев.
Георги Георгиев завършва специалност „Дърворезба“ в Художествената гимназия, Тетевен през 1993 година. Продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Скулптура“, в курса на проф. Величко Минеков. Той е сред студентите на проф. Емил Попов, във водената от утвърдения скулптор школа в Националната Художествена академия. Работи в областта на фигуралната композиция, използва класическите материали — камък, дърво, метал. Има множество самостоятелни изложби. Участва в редица международни симпозиуми, общи национални изложби, печели няколко скулптурни конкурса. Сред най-значимите постижения в досегашната реализация на Георги са двете му участия в Китай през 2016 и 2017 г. на мащабни международни скулптурни форуми, в които той се представя по един изключително убедителен начин, като осъществява в бронз своите произведения във внушителни размери.
"Когато видях фотосите на големите работи от Китай – разбрах, че насреща си имаме не само добър скулптор, но и алпинист, който вече може да преодолява всички върхове", коментира акад. Светлин Русев.