Вера Млечевска разказва за българското участие на Венецианско биенале`2019

  • от PlovdivTime
  • 11:36, 25.01.2025

Пловдивската публика ще има възможност да се срещне с Вера Млечевска - куратор на българското участие във Венецианското биенале през 2019 г. на 25 януари от 15 ч. в галерия "Капана".  Лекцията ѝ се реализира в рамките на образователната програма на изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“, която започна от началото на новата 2025 г.

Всеки уикенд до 16 февруари в галерията ще гостува по един куратор от съвременните павилиони, които са представяли в страната ни във Венецианското биенале в последните години, за да разкаже своя опит с националните участия, да сподели впечатления и повече история от самия форум. Входът за срещите е свободен.

Участието през 2019 г. е първият от серия български павилиони, които се организират с редовен конкурс. Концепцията за представянето на ежедневието като материал и обект е разработена от Лазар Лютаков и Рада Букова под формата на визуален диалог, дотолкова подчинен на конкретното пространство във Венеция и дори на цвета на венецианската лагуна, че не би могъл да бъде повторен никъде другаде. Тема на техните работи е контрастът между традициите и уникалността на занаятчийските произведения и прагматизма на фабричното производство, което ни залива в днешно време. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва интересно и внимателно рамките и шаблоните във възприемането на изкуството в днешно време. Работата между художниците и куратора създава колективно произведение, което добива дори неочакван живот и извън венецианския павилион в общественото пространство в България. Въпреки ясната и открита процедура за избор, павилионът се превръща за пореден път в повод за скандали и раздор.

Вера Млечевска има професионален интерес към история на българското и източноевропейското изкуство в преход, както и към връзките между екология и култура. Защитила е докторска дисертация върху практиките на институционалната критика в България към БАН. От 2007 г. работи като куратор на свободна практика и е осъществила няколко изследователски изложби, намеси в обществени пространства и хибридни събития, които съчетават кураторска практика и перформанс.  Млечевска е член на международната секция на критиците AICA и на фондация „Изкуство – дела и документи“. Съвместно с колегите си продуцира събития с фокус върху изкуство и критика и управлява галерия „Октопод“ в София.

Проектът се реализира от Градска художествена галерия, съвместно с Община Пловдив и с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.