В Пловдив: Форум разказва за „Сакралната Глаголица и българските азбуки“

  • от PlovdivTime
  • 15:43, 31.01.2019

Форум "Българският дух през вековете" ще събере учени и творци в Конгресния център на Пловдивския панаир от 10 до 12 май. Събтието, което се организира от фондация "Български център просфетление - Дамян Попхристов" и "Портал 12", ще бъде открито в 9 часа на 10 май.

"Мястото не е избрано случайно. Пловдив - Европейската столица на културата, следва да има сериозно културно, историческо и духовно мероприятие в лицето на традиционния вече форум. Тази година събитието ще има и подзаглавие: „Сакралната Глаголица и българските азбуки“, разказва проф. Дамян Попхистов.

"Искаме да се чуе, че това са азбуки, които ние българите сме създали, съхранили и дарили на половин Европа и Русия и на тези азбуки сме създали книжовна школа още през 10-ти век. Днес над 300 млн. души пишат на Кирилица, а нейната канонизация става повод да започнат преводи на Библията и на други езици, които към днешна дата са над 1500", допълва още той.

"Глаголицата тепърва предстои да бъде преоткривана от младото поколение и с този форум искаме да насочим вниманието към това, което е закодирано в нея като послания за осъзнатите и Търсачите на Истината. Тези послания са много важни за настъпващите времена от развитието на нашата цивилизация, в които ние Българите и Славянството имаме своята Мисия. Време е да се подготвим добре за нея. Събитието ще бъде много сериозно по мащаб, като теми и културна програма",  казва и другият орагнизатор - Таня Борисова от "Портал 12".

По време на форума 18 пловдивски галерии  ще изложат произведения, свързани с темата „Глаголица“, с което ще покажат съпричастност към събитието.

Художничката Антония Дуенде ще рисува на живо по темата „Глаголица“ под музикален съпровод заедно с тълкуването на свещените знаци, като всичко това ще се проследява и на голям екран.

Както всяка година във форума е предвидена и богата музикалната програма: изпълнение на две камерни произведения на Добринка Табакова, номинирана сред „10-те най-добри млади композитори, които променят лицето на класическата музика по света днес“. Тя е от Пловдив, живее и работи в Лондон и предоставя безвъзмездно за събитието две свои камерни пиеси за първото им изпълнение в България. Те ще бъдат представени пред българска публика от оркестъра на Опера Пловдив. Концертът ще се състои в Дома на културата „Борис Христов“.

Форумът ще обхване отново широк спектър от теми на българската история, които ще ни покажат древността на глаголицата и нейната сакрална същност. Участие във форума ще вземат: проф. Аксиния Джурова, дългогодишен изследовател и специалист по темата за българските азбуки; проф. Христо Смоленов, който ще се спре върху новите открития, свързани с Черноморската цивилизация; инж. Кирил Кирилов - изследовател на рисунките в пещерата Магура ще ни говори от своя страна за символите от Кирилицата, изобразени в пещерата; акад. Антон Дончев ще ни потопи в тайните на средновековната българска дипломация
- проф. Вася Велинова от Фондация „Дуйчев“ ще засегне връзката между Глаголицата и Кирилицата; проф. Валерия Фол ще говори за Мегалитите - топоси на Вяра;  доц. Димо Чешмеджиев ще засегне темата за значението на делото на Кирил и Методий; проф. Надежда Драгова от Берлин ще надникне в акростиха на Глаголицата; писателката Кина Къдрева, дългогодишен изследовател на делото на Св.Св. Кирил и Методий, ще говори за „Азбучната история на българите“.

Във форума място отново ще намери и темата за Богомилството, Боян Мага и буквите.  Проф. Светлана Стойчева ще представи книгата си за личността на Боян Мага в българската литература, като ще ни потопи и в творчеството на големия езотерик Николай Райнов. Докторант Петко Георгиев от Народна библиотека „Иван Вазов“ Пловдив ще ни представи изследванията си върху архива и делото на писателя.

Място ще намери темата за глаголицата и българските шевици и сакралните символи, която ще разгледа доц. д-р Красимира Кръстанова от Пловдивски Университет.

Участие във форума ще вземат и лекторите, които са с нас от самото начало на провеждане на форума - проф. Дамян Попхристов, доц. Константин Златев, д-р Светла Балтова, обичаният писател Христо Нанев.

Освен богатата програма с лекции, във фоайето на конгресния център в Пловдивски панаир ще се проведе богата съпътстваща културна програма.

Ще бъде представена богатата експозиция на тема „Калиграфични школи и скрипториуми по българските земи“, която се предоставя от Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив. Изложбата пътува по цяла Европа и отразява самобитността и образното художествено творчество на различните български калиграфски школи.

Голяма художествена изложба с творби на художници от САЩ, Германия, Австрия и България на тема „Глаголицата“ ще съпътства също форума. Изложбата с произведенията ще се проведе в голямото фоайе на конгресния център в Панаира и в галерията „Арсенал на изкуствата“ на известния български художник Ангел Гешев в Капана, който от много години разработва темата за българската Глаголица в своето творчество.