Ученик от Английската спечели престижен конкурс за Космоса

  • от PlovdivTime
  • 07:20, 05.07.2018

Ученикът от Английската гимназия в Пловдив Димитър Фердинандов спечели един от най-значимите най-значимите национални конкурси по астрономия за младежи "Космосът – настояще и бъдеще на човечеството".

Той взе първа награда на конкурса, организиран от фондация „Еврика“ с авторския проект "ЕТМО – Earth Threatening Meteorite Observatory“ в най-авторитетната категория „За идеи за научни и технически експерименти“. Конкурсът е организиран от Фондация "Еврика" под патронажа на ген. Георги Иванов и е част от програмата на МОН.

Единадесетокласникът заедно с научния си ръководител Костадина Кацарова е разработил цялостна система за предпазване на Земята от заплашващите я астеороиди.  

Над живота на Земята винаги е тегнела една огромна и труднопредсказуема заплаха - Астероиден сблъсък! Тези колосални събития имат мощта да заличават цели цивилизации и епохи, затова ние трябва да намерим начин да им противодействаме!

Всяка минута в земната атмосфера навлизат до 25 тона космически прах. Тя лесно се справя с тези обекти, но не може да устои на по-масивни тела. Събития като метеоритния взрив над Челябинск ни напомнят ни колко сме безпомощни.

Затова ни е нужен начин, по който по-лесно да следим астероидите, заплашващи земята. Да ги разучим по-добре и при възможност да се възползваме от техните запаси, се посочва в презентацията. Времето и намирането на опасните космически тела ще бъде съкратено многократно със създаването на Earth Threatening Meteorite Observatory (ETMO), който представлява съвкупност от сонди и сателити в хелиоцентрична орбита.

Те ще провеждат изследователска дейност и ще държат под око обектите, заплашващи планетата. Сателитите ще откриват космическите тела, а специални дежурни космически кораби ще се насочват към тях и ще променят орбитата. ETMO предвижда и космически миньорски кораби, които да добиват ценни материали от метеоритите за нуждите на земната индустрия.

Те ще бъдат разположени в три орбити - между Земята и Венера, в астероидния пояс на Юпитер и в хелиоцентрична орбита между Земя и Марс.

Вижте представянето на Earth Threatening Meteorite Observatory (ETMO):