Топ археолози получиха награди „Златен грифон“ в Пловдив
Директорът на Регионалния Археологически музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов получи наградата на Министерството на културата „Златен грифон“ за постижения в областта на археологията. Отличието му бе връчено от министър Боил Банов за дългогодишните му проучвания, полаганите усилия за опазването на културното наследство в Пловдивско, Карловско, Хисарско и Родопитеу, и за принос в проучването на тракийската култура.
Директорът на Националния Археологически институт с музей при БАН доц. д-р Людмил Вагалински бе награден със „Златен грифон“ с огърлие и грамота за цялостен принос към археологическата наука.
Другите отличени са доц. д-р Андрей Аладжов - за изследванията на крепостта Агатапол, Александър Чохаджиев – за проучването на селищна могила при с. Петко Каравелово, проф. д-р Валентин Плетньов – за проучването на средновековна крепост „Кастрици“ в резиденция „Евксиноград“ и разкриването на единствената до момента голяма средновековна страноприемница.
С грамоти бяха отличени доц. д-р Мария Рехо – за значимия й принос в популяризирането на археологическата наука и развитие на музейното дело, и Атанас Каменаров – за приноса му в документирането на многобройни археологически обекти, проучвани на територията на цялата страна. Тържествената церемония се състоя по време на 56-а Национална археологическа конференция, която събра учени от цялата страна под тепетата.
„В процеса на работа обикнах Вас, обикнах и това, което правите. За мен е голяма чест да бъда тук сред Вас, присъствието на голяма част от екипа ми тук е знак, че в наше лице ще имате сериозни защитници на всичко, което правите.
Знаете, че тази година се увеличиха парите за теренни проучвания, за консервация и реставрация. И аз, както и екипът ми, ще направим всичко възможно тези пари да се увеличават, защото това, което правите Вие, е изключително ценно за развитието нашата държава, за съхранението на нашия дух“, заяви министърът на културата Боил Банов.
„Вярвам, че ако човек не пази наследството и корените си, той няма и бъдеще. В наше лице имате съмишленици, които милеят за това наследството ни да бъде разкрито, показано на света, за да бъде един добър урок, добро самочувствие за децата ни утре”, подчерта зам.-министърът на културата Амелия Гешева
„Това е 56-ата Национална археологическа конференция и чак сега я провеждате за пръв път в Пловдив. Досега не сме я заслужили ли?“, попита шеговито кметът Иван Тотев. Той посочи, че през последните години общината подкрепя с немалко средства работата на археолозите, а те се отблагодаряват със страхотни неща, които да могат да бъдат показани на гостите на Пловдив.