Тиха война сред архитектите за събарянето на Партийния дом

  • от PlovdivTime
  • 13:52, 01.08.2018

Казусът да бъде ли съборен Партийният дом и на негово място да бъде издигната сграда на Пловдивската опера е предизвикал тиха война сред членовете на Камарата на архитектите, разбра Plovdiv Time. Ден след заседанието, на което КАБ-Пловдив се събра, за да обсъди идеята на фондация „Дом на Пловдивската опера” и да излезе със становище, арх. Илко Николов е написал гневно писмо, в което обвинява членове на Архитектурния съвет в манипулация. 

Николов, който е един от активните участници в каузата за построяване на музикален театър в Пловдив, заподозрял нечисти действия, защото на заседанието становището било предоставено на участниците в обсъждането в готов вид. В него не били включени мненията на присъстващите архитекти.

По време на обсъждането направих предложение, становището , което ще се изпраща, да бъде подписано от участниците в провеждащото се обсъждане, които го подкрепят. В този смисъл е изказвам категорично възражение, това предварително формулирано становище от двама колеги, да бъде представяно като становище на КАБ-Пловдив, е написал арх. Николов. Той е поискал копие от становището с подписи от подкрепилите го с аргумента, че обсъждането е манипулирано и подвежда неприсъствалите членове на колегията. 

Основание за тези мои съмнения ми дава факта, че преди обсъждането писмени материали, писма и документи, касаещи темата, са били разпратени само до членовете на управителния съвет на регионалната колегия. Настоявам това мое това мое писмо да бъде разпратено до всички членове на КАБ-Пловдив, е написал още арх. Николов. 

От официалния документ, внесен в Общинския съвет на Пловдив, където утре предстои гласуване по казуса, стана ясно, че Регионалната колегия е срещу предложението Партийният дом да бъде съборен, а на терена да бъде изграден център за музикално и сценично изкуство. 

Административната сграда на Община Пловдив, известна от миналото, като „Партиен дом“, е една от забележителните сгради в града. Тя е проектирана през 1965-1966 г. в Проектантска организация  гр. Пловдив с проектанти известните български архитекти- арх. Владимир Рангелов, арх. Любомир Бонев, арх. Милчо Сапунджиев, арх. Георги Караянев, арх. Колю Колев. Сградите не са политически субекти. Те са архитектурни свидетелства на стила и духа на времето, в което са изградени, и наше задължение е да ги опазим, пише в становището. От документа стана ясно и това, че архитектите не са съгласни с авангардното предложение, защото за сграда с такива функции има нужда от пространство: „парцелът, който е с площ 3241 кв.м би бил недостатъчен, за удовлетворяване на всички изисквания за пълноценна съвременна оперна сграда. Очевидните недостатъци на това място са – малката площ, липса на удобни комуникации за обслужване на сценографски съоръжения и декори, липса на условия за паркиране, очаквания конфликт с археологията на подземно ниво”. 

Утре на последната за лятото сесия на местния парламент ще стане ясно и каква е позицията на общинските съветници. Предварителните очаквания са предложението да не бъде подкрепено.