Татяна Дончева начерта пътя за спасяването на Тютюневия град

  • от PlovdivTime
  • 13:33, 13.03.2017

През 2016 г. най-бурните обществени скандали в Пловдив се разразиха около емблематичния Тютюнев град. Един от складовете бе разрушен наполовина, а три други здания изгоряха през лятото при съмнителни обстоятелства. Тези неблагополучия заплашват с провал един от ключовите проекти, с който Пловдив ще се представи като културна столица на Европа през 2019 г. Неведението относно съдбата на Тютюневия град, както продължаващото  унищожаване на ценни къщи неизменно поражда огромно напрежение под тепетата.

На предизборна среща с интелектуалци и културни дейци в Пловдив лидерът на „Движение 21“ Татяна Дончева очерта начините за решаването на проблемите. „Пловдив е град с огромно културно-историческо наследство, както Велико Търново и Варна, където също има проблеми със старите сгради.

Струва ми се, че решението не е само да търсим подпалвача на Тютюневите складове. Разбира се, вие в Пловдив си знаете най-добре какво се говори, кой би имал интерес, кои са собствениците на мястото. На вън от тютюневите складове има още стотици паметници на културата, които имат проблем с тяхното съхраняване“, отбеляза тя на сбирката, провела се в Граждански клуб „Възраждане“ в Стария град.

Според нея  въпросът касае както фасадите и конструкциите на ценните сгради, така и тяхното предназначение. „Трябва да се създаде екип от архитекти, които наистина да погледнат за архитектурните възможности, които се съдържат в тия стари сгради, даже когато са частна собственост. Според мен не е загуба на пари и на време да се създаде комисия от архитекти в най-големите общини - Пловдив, Велико Търново, Варна и Русе, за да можем да имаме концепция за какво те ще служат“, допълни Дончева, която е кандидат за народен представител на поставената под №8 в интегралната бюлетина коалиция „АБВ- Движение 21“.

Юристката изтъкна, че вторият очевиден проблем е, че зданията са частна собственост, понякога на много собственици, които не могат да се оправят с тях. „Назряла е законодателна промяна, която да регулира режима на такива сгради по подобие на Испания и Италия. Там държавата има право да прави предписания за поддръжка на имота на собствениците и ако те не ги спазят, тя да изкупи имота по данъчна оценка и да се грижи за тях“, подчерта Дончева.

Другото предложение е свързано с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), което да бъде задължено да дава в по-кратки срокове отговор на собственици, които искат да правят ремонти на сградите.

Държавата трябва да има активна роля и да разработи специална програма за възстановяване на старите сгради. Колективи от специалисти да разработят проекти, които ще възстановят старите сгради и комплекси, но и ще им отредят предназначение като арт-пространства.

„Да кажеш на Пловдив, където има университет за музиканти, че няма как тук да има и опера, и филхармония, ми се струва странно. Където ако не в град, където има и средно и висше музикално образование, ще има и опера и филхармония?!“, попита тя.  По думите й поддържането на филхармония струва смешни парти, които държавата сега дава за какво ли не, включително за спортни съоръжения, които стоят заключени.

„Направиха залите „Арена“ в София и Колодрума в Пловдив, които стоят заключени, защото, както се сещаме, България не развива пистово колоездене. Колко колоездачни състезания бяха проведени, откакто е открит Колодрума в Пловдив?“, попита лидерът на Д21.  

Тя се възмути от окаяното състояние на Концертната зала в Пловдив. „Оправданието, че имало спор между държавата и общината за собствеността върху Концертната зала е извинение там да не се инвестира. Утре ще дойде 2019 г. времето ще се стопи и няма да сме бъдем в състояние да направим каквото и да било. Не може покривът, седалките и сцената да са отпреди 40 години, от времето когато моят земляк Месру Мехмедов е бил главен диригент. Това е смехотворно“, коментира Дончева.  

Културата е национален приоритет за коалиция „АБВ  – Движение 21“, категорична бе Татяна Дончева. Като доказателство за думите си тя посочи наличието на много на брой и знакови хора от културата в листите на коалицията - режисьорът Борис Панкин, перната певица Татяна Спиридонова, професорите от НАТФИЗ Диляна Мичева и Румен Рачев, и др.

Когато се говори за проблемите в културата, обикновено нещата се свеждат до парите, но не е само той, посочи лидерът на „Движение21“. Коалицията предвижда повишаване дела на средствата за култура в държавния бюджет, като предлагат промяна в модела на финансиране.

Досегашният принцип „парите следват зрителя“ трябва да се преустанови, защото не е ефективен и досега не е съумял да реши проблема с халтурата, която продължава да се шири. Предлагаме смесен модел на финансиране на сценичните изкуства – от делегиран бюджет, към смесена система – фиксиран бюджет плюс делегиран“, каза Дончева. Това е много по-добре, подкрепиха я участници в срещата.

Тя посочи, че ще изискват изпълнение на разпоредбата на § 32 от Закона за хазарта, който предвижда превеждане на целева субсидия за Национален фонд "Култура" от държавните такси за хазартни игри. До момента средства се превеждат само за спорта, което не е редно, заяви кандидатът за народен представител.

Коалицията ще настоява и за промяна в Закона за радио и телевизия, с която да се определи квота за българска музика в българския ефир. Дончева настоя също така радиото за класическа музика „Класик ФМ“ да получи национални честоти.

 Предложението на Дончева наши млади таланти да се обучават в чужбина беше приета с огромно одобрение от пловдивски интелектуалци. Спортът и културата много бързо могат да станат  световната визитка на България, заключи лидерът на „Движение 21“.

След срещата Татяна Дончева се разходи из Стария град, където посети антикварен магазин. После обиколи Главната улица и разговаря с десетки пловдивчани. Минувачи идваха да й стиснат ръката и да пожелаят успех на изборите.  Пловдивската обиколка завърши с пиене на кафе на площада пред общината. За разлика от друг път Дончева не успя да посвири на цигулка в европейската столица на културата, тъй като уличните цигулари отсъстваха от работните си места в ранния следобед. 

 

Купуването и продаването на гласове е престъпление.