Слънчевите руни на шевиците озариха Пловдив (Фотогалерия)
„Народната носия не е просто дреха, тя е свята, както са свети домашният олтар, огнището, земята. По силата на обичая изработването на носията трябва да започне в хубав ден и час - понеделник или четвъртък, преди изгрев слънце, когато се пълни месечината.
Съществуват строги забрани да се подхващат женски работи по време на големите черковни празници, неделните дни, периодът от Коледа до Богоявление”, разказа гл.ас. Галя Петрова от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.
В Културен център „Бялата къща” под тепетата вчера се проведе изложбата с концерт „Слънчеви руни – за силата и смисъла на българската шевица“. Събитието се разгърна около рисунките на талантливата 11-годишна художничка Венета Павлова, която спечели конкурса за детска рисунка, посветен на шевиците и организиран от фондация „АзГард”- Силистра.
Българските носии, тъкани, шевици, торби, цедилки и гайтани са изпъстрени със символи. Те са нашият запазен знак. В тях е кодирана древна мъдрост, а също така са вплетени полът, възрастта, семейната и родова принадлежност на човека. Четенето на шевиците е много сложно нещо - в тази азбука са вложени мъдрост и духовност, поясни Йонка Господинова от фондация „АзГард”.
Лекторите запознаха публиката със значенията на различните символи в народните шарки на носиите. Гостите разгледаха и картините на Венета Павлова, наситени със символи на народното творчество, и получиха автографи от младата авторка.
Гайдарят Ангел Каравланов събра аплодисментите с изпълнение на химна на гайдарите – родопската песен „Мила ми е, майчо, драчка ми е". Културният празник завърши с хора и народни песни в изпълнение на ансамбъл „Войводинци” и Женската певческа група към него. Огладнелите от танците и изложбата домакини и гости се заситиха с вкусни домашно приготвени погачи и баници.