Скандал в комисията за съдбата на "Тракарт"
от Благовест Андонов, TrafficNews.bg
Нито един представител на гражданската инициатива „Да спасим културен център "Тракарт” не отиде на първата среща на работната група, която бе създадена от Общинския съвет. Тя се проведе днес в сградата на Община Пловдив, като имаше представители на абсолютно всички институции, които са били поканени.
Създаването на групата дойде след дългите дебати в Общинския съвет и искането на гражданската инициатива Жорж Трак да продължи да стопанисва пространството.
На срещата присъстваха близо 15 души – зам.-кметовете Розалин Петков и Александър Държиков, петима общински съветници, няколко представители на общината, специалисти от НИНКН и Археологическия музей.
Всички те установили, че няма нито един представител на гражданската инициатива и започнали работа по дневния ред без тяхното присъствие.
Жорж Трак заяви, че не е знаел за тази среща, тъй като никой не го е уведомил. По време на срещата е станало ясно, че председателят на инициативата - актрисата Ивана Папазова е отказала да отиде на срещата, тъй като била възпрепятствана. Тя обаче отрече тези твърдения. Пред медията ни актрисата обясни, че вчера Дани Каназирева й се е обадила да я пита дали ще ходи на въпросната работна среща. Папазова обяснила, че никой не я поканил, а и нямало как да реагира от днес за утре, тъй като била на лекции.
От пресцентъра на Общинския съвет заявиха друго. Още на 4 април е било изпратено писмо на Папазова, като председател на гражданското сдружение, за да бъде уведомена за срещата. Писма са пратени и до другите институции, които днес са присъствали на срещата.
В крайна сметка на днешното първо заседание се е представил доклад за дейността на „Тракарт”. Изискало се и становище от юристите на община Пловдив дали обектът може да остане в частни ръце. Причината е, че той вече е в индикативния списък на ЮНЕСКО, а там ясно е записано, че тези обекти трябва да се управляват от публични институции.
Освен това ще се иска и доклад за състоянието на обектите в подлез Археологически, както и всички дейности, които са били направени през годините. Очаква се на следващата среща да има пълна яснота около състоянието на мозайките и дали те са били съхранявани целесъобразно, както и какви са законовите възможности за стопанисването на обекта.