Сирни Заговезни води кукерите в Пловдив

  • от PlovdivTime
  • 15:57, 17.02.2018

от Карина Тонева 

Кукери превземат Пловдив и региона за Сирни Заговезни на 18 февруари.  Прощалната неделя, както е известен големият християнски празник, се чества винаги седем седмици преди Великден. Това е празникът на опрощението и на този ден искаме прошка и сами прощаваме на близките си. Така пречистваме душите си и ги изпълваме с мир, за да посрещнем Възкръсналия Христос.  

В много краища на България народната традиция повелява на този ден да се носят страшни кукерски маски, които гонят злите духове, бродещи между хората. Карнавалът символизира края на зимата, настъпването на пролетта и победата на светлината над мрака.  

Ето как в Пловдив и региона отбелязват Сирни Заговезни и къде ще има кукерски шествия: 

КОМАТЕВО

От години в Коматево на празника местните се преобличат като кукери и гонят злите духове чрез ритуални танци. Те танцуват по улиците, за да изплашат лошите сили и да пропъдят студа, а за плодородие и здраве извършват обредни действия като оране, сеитба и други. Кукерските игри и обичаи се изпълняват само от мъже, главно ергени. Всяка кукерска дружина си има водач, който е единственият женен мъж. Тази неделя кукерите ще минат по улиците в квартала от 10.30 до 11 часа, а официалната част на празненстватаще е пред читалище "Иван Вазов" от 14 ч. 

ИВАН ВАЗОВО 

Ежегодно Иван Вазово става домакин на кукерски карнавал на Сирни Заговезни. И тази година кукерските празници намериха място във фолклорния календар. Местните хора не пропускат обичая при среща по-младите да целуват ръка на по-възрастните и да искат прошка.  

ХРАБРИНО

Характерно за кукерския карнавал на Сирни Заговезни в Храбрино е ритуалното запалване на огън, около който се вие хоро. В неделя тържествата ще започнат в 18 часа в центъра пред кметството.  

КАЛОФЕР

В Калофер, в Карлово и в повечето селища в района също се провеждат традиционни кукерски карнавали. Кукерите се делят на „белогащи“ и „баджаци“ в зависимост от цветовете на костюмите им. „Миналата година участниците бяха доста по-малко в сравнение с предходни години. Опитват се да направят стриктна организация - участниците да се записват предварително, да следват зададен маршрут, а преди беше всеки решава, облича се и излиза на улицата да играе. И хората бяха повече.“, коментират местни в очакване на празненствата. А те ще започнат още по обяд в неделния ден - в 12 ч. От НЧ „Христо Ботев“ в Калофер обещават награди за най-добър костюм, маска и артистично представяне и, разбира се, много музика, смях и веселие. 

ПАВЕЛ БАНЯ

В Павел Баня традицията повелява кукерите, наричани в този край „Старци“, да тръгват от краищата на града и да се събират вечерта на площада. Всеки „Старец“ е въоръжен с дървена сабя - „калъчка“. Към „Старците“ се присъединяват и други персонажи - „булка“, „младоженец“, „девер“, „циганин“, „циганка“ и др. Градът е един от най-активните в кукерските карнавали - има десет действащи кукерски състава. Те ще започнат празненствата още в петък и ще влизат във всяка къща до неделя, а финалът ще е в неделя в 15 часа в центъра на града. 

ПЪРВЕНЕЦ

По стар обичай в Първенец тържествата започват още по изгрев слънце, когато кукерите започват обиколката си в селото. Въоръжени са с фуски, които се правят от биволски или свински пикочни мехури - раздуват се и се втъкват един в друг, докато се получи твърда топка. С нея „бият“ за здраве.  

ХИСАРЯ

Кукерските игри в Хисаря се наричат „Джумалите“ и наследяват древна тракийска традиция, отбелязваща смяната на старата с новата година, по време на която се откроява един главен кукер, който има своя свита. А „джумал“ е дума, която означава „маскиран веселяк“.

 

Всички предстоящи събития и предложения за маршрути през уикенда можете да откриете в платформата Check in Plovdiv!