Протест за Пирин и нови искания в Пловдив
Гражданите на Пловдив за седма поредна седмица ще се включат в протестите в защита на национален парк Пирин тази вечер от 18.30 ч. Шествието започва пред общината на пл. „Стефан Стамболов“ и ще премине по маршрута ул.“Княз Александър“, през Античен Стадион на Филипопол и ул. „Райко Даскалов“ до Детмаг към ул. „Йоаким Груев“ и на юг по ул. „Железарска“ до Джумая Джамия и обратно към сградата на Общината.
След като на 28 декември 2017 г. с решение на Министерски съвет се даде възможност за строителство върху 48% от територията на Национален парк Пирин, сега управляващите придвижват законодателство за нови сечи за строителство в горите и за застрояване на земеделските земи в планинските райони и по Черноморието.
Затова исканията на протестите за природата са вече шест:
1. Оттегляне на решението на МС от 28.12.2017, което дава възможност за строителство в 48% от Национален парк Пирин;
2. Оставка на Нено Димов като министър на околната среда, предложил това решение;
3. Обявяване на реалния собственик на концесионера "Юлен" АД и одит на концесията от международен одитор и с участие на гражданското общество;
4. Оставка на Валери Симеонов като вицепремиер, заради прокарване на правителствена политика срещу гражданското общество и природата и публичните призиви за насилие и дискриминация;
5. Отхвърляне на внесените лобистки поправки в Закона за горите (същите като през 2012 г.), разрешаващи сечта и бетонирането в горите. Отделяне на контролния орган (Изпълнителна агенция по горите) от брадвата (Министерство на земеделието и храните) и забрана на износа на обла дървесина от държавните гори;
6. Отхвърляне на промените в Закона за опазване на земеделските земи, които улесняват урбанизацията им, както и разследване на заменките по Черноморието.
Защо исканията станаха шест? На 9 февруари 2018 г. народни представители от управляващата коалиция на ГЕРБ и Обединените патриоти внесоха в парламента поредни лобистки промени в Закона за горите. Промените позволяват изсичане и строителство без промяна на предназначението на горите. Това означава, че всяка една гора в България може да се обяви за ски писта и да се изсече на голо. Тези промени бяха вече гласувани преди 6 години след натиск от собственика на ски съоръженията в Природен парк Витоша „Витоша ски АД. Те бяха спрени от масовите протести през юни 2012 г.
Тази седмица се очаква да се разглеждат и промените в Закона за опазване на земеделските земи, гласувани скришно чрез промени в съвсем друг закон - за посевния материал. Президентът Радев наложи вето върху промените, но партиите в парламента се готвят да отхвърлят ветото.
Гражданите настояват и за оставката на вицепремиера Валери Симеонов след серията от публични лъжи във връзка с взетото решение от 28 декември 2017 г., серия от недопустими и неприемливи исказвания и публични призиви за насилие и дискриминация на граждани на ЕС, както и на неприкритото вече обслужване на частните интереси на свързаните помежду си фирми „Витоша ски” и „Юлен”, която е концесионер на ски зона Банско в Национален парк Пирин.