Православната църква почита трима вселенски учители
Православната църква почита паметта на тримата Велики кападокийци Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст, които са на всеобща християнска почит като отци на църквата и вселенски учители. Техният авторитет е неоспорим в схоластиката, догматиката и християнското богослужение. Това е най-големият религиозен празник в православната църква, посветен на Светата Троица православни апологети - Йоан Златоуст, Василий Велики Кесарийски и Григорий Богослов.
Историята на празника датира от времето на управлението на византийския император Алексий I Комнин, когато в Константинопол във връзка с лъжеучението на Василий Врач възниква спор за първенство измежду Отците на църквата.
Св. Василий Велики и св. Григорий Богослов принадлежат към плеядата на кападокийските отци, завещали на поколенията безценно писмено наследство, а третият – св. Йоан Златоуст, е бил епископ на Константинопол. Всеки от тримата светии има свой ден в църковния календар.
Празникът Свети Три светители е определен след бурен спор, възникнал през 11. век по въпроса кой от тримата е по-достоен и с по-голям принос за утвърждаването на християнската вяра. Дебатиращите се разделили на "василиани", "григориани" и "йоанити".
Според преданието тримата светители се явили на епископа на град Евхаита Йоан и му казали, че пред бога и тримата са равни по своя принос.