Пловдивско дете разказва “Приказки от България“ в Македония
Пътуващата изложба на младата пловдивска художничка Венета Павлова “Приказки от България“ ще посети Скопие за Деня на народните будители. За първи път приказните светове на талантливата Венета летяха до българското училище „Родина“ в испанския град Малага. После се завърнаха в родното й училище ОУ„Райна Княгиня“, за да стигнат до Лондон и да украсят стените на две български училища - „Васил Левски“ и „Розова долина“.
„Има толкова български деца по света, които обичат България. Те трябва да знаят своя роден език и да се гордеят, че са българи, както се гордея аз“, споделя Вени.
Пътуванията и срещите на 13-годишната художничка с другите деца по света я карат да обича родината още по-силно, а родният град Пловдив според нея е най-красивият. Като малка любимото й занимание е да чете приказки. Българските се оказват най-интересните и най-цветните. Тя рисува и пресъздава героите, дава живот на историите само с молив и лист хартия. Анимацията е нейната страст. През лятната ваканция малката художничка пътува много из България и подготвя поредната си изложба.
Този път нейните рисувани приказки ще посетят Македония. Вълнението е голямо, защото Венета ще покаже и новата си колекция от ръчно изработени бижута. Вдъхновението идва след посещение на работилничките по занаяти на уличка „Стръмна“ в Стария град на Пловдив. Очарователната Стрина Пепина, местна занаятчийка, я учи как да прави бижута за своите кукли. Красивите аксесоари, прекрасно съчетават в себе си идея, цвят и форма. Всичко това превръща обикновената прежда, тел или камък в едно арт бижу и те карат да се чувстваш специален.
Това е най-добрият начин да подчертаеш своята индивидуалност, споделя Вени.
За Македония се вълнува както за предишните си пътувания. Всяко едно участие е емоция и трябва да си добре подготвен, за да се справиш. А картините ти се усмихват и всяка една разказва своята история. Трябват само сърце и душа, за да ги видиш. Както Малкият принц казва: „ - Ето моята тайна. Много е проста: истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.“