Пловдивски лекари спасяват болниците си с бизнес-планове

  • от PlovdivTime
  • 14:44, 01.08.2017

от Руслан Йорданов

Лекари от двете пловдивски болници – „Свети Мина” и „Свети Пантелеймон”, ще пишат бизнес-планове за спасяване и бъдещо развитие на своите лечебни заведения, реши Общинският съвет. Съветниците заседаваха под обсадата на трийсетина протестиращи лекари и медицински сестри от затъналата в дългове „Свети Мина” (бившата Първа градска болница), която по план трябваше да бъде закрита и да се влее в „Св. Пантелеймон” (бивша Втора градска).  

Натрупаните в „Св. Мина” дългове от 3,2 млн. лв. се дължат на човешкия фактор – липсата на контрол и отчетност от страна на управителите на дружеството и счетоводителите. Виновни са честите смени на управителите и партийните  назначения в лечебното заведение, липсата на опит и капацитет на управляващите кадри, се казва в доклада на общинската комисия, представен от д-р Лилия Учкунова от групата на патриотите.

Тя настоя местният парламент да не приема предложеното решение за сливането на двете болници. Вместо това просрочените задължения на „Св. Мина” да се покрият от общинския бюджет, а за ръководители да бъдат назначени можещи и знаещи хора. По този начин болницата ще се отдели от дъното, изрази надежда д-р Учкунова. Думите й бяха посрещнати с аплодисменти от протестиращите медици.

Излъченият от лекарите говорител – д-р Деведжиев,  заяви, че в болницата се управлява от дезертьори, а би трябвало нейното управление да се поеме от генерали. От началото на годината са натрупани нови 700 хиляди лв. загуби, допълни той.

Според д-р Деведжиев „Св. Мина” се ограбва от години, а разследванията на злоупотребите се спират от прокуратурата. Той смята, че работещите в болницата могат да я извадят от тежкото положение със собствени сили, ако се освободи техният заряд и потенциал.

„Огромното притеснение на колектива на „Св. Пантелеймон” е да не би при сливането финансовите негативите от другата болница да се пренесат върху нас. Това много бързо ще ни вкара във фалит”, каза от трибуната д-р Парев.

„За съжаление тази „Св. Мина” не може да си изработи заплатите и да си покрие разходите за лекарства и консумативи. Влезли сте в една спирала, от която няма излизане. Обикновено вливане ще доведе до съсипване на „Св. Пантелеймон”. Трябва да използваме вливането като елемент от преструктурирането на общинското здравеопазване”, заяви управителят на „Св. Пантелеймон” до. Петко Недев.  

Думите му бяха посрещнати с негодувание от лекарите от „Св. Мина”. Недев призна, че заведението, което управлява има счетоводна загуба от 94 хиляди лв. за м.г. , но пък за първото полугодие на 2017 г. отчита „неприлична печалба” от над половин милион лева.

Разгорещеният дебат бе охладен с половинчасова почивка, по време на която лекарите от двете болници проведоха преговори с кмета Иван Тотев и председателите на съветническите групи. На съвещанието бе уговорено решението за вливането да се отложи. До началото на септември в Общинския съвет трябва да бъдат внесени два бизнес-плана.

Единият ще бъде изработен от д-р Деведжиев и негови колеги от „Св. Мина” и ще описва как може болницата да оцелее и да се развива самостоятелно. Вторият бизнес-план ще бъде представен от доц. Петко Недев и ще очертае пътя на вливането и управлението на новата супер-болница.  

Кметът Тотев не скри симпатиите си към варианта на сливането и създаването на мощна общинска структура, която да увеличи дейността и обхвата си, и същевременно да носи повече приходи. От изказването му се разбра, че и Диагностично-консултативен център 6 също ще се влее в „Св Пантелеймон”.